0

sdílení

Světlana Hercová: Začala jsem si volného času vážit a umím si ho vychutnat mnohem efektivněji

/ 6. ledna 2017 / Business

zdroj: archív Zarte

Za chvíli tomu bude rok, co vešla v platnost novela zákona o silničním provozu. Její součástí je mimo jiné zavedení povinnosti používat reflexní prvky. „Navinovací proužky příliš parády nenadělají,“ si uvědomila i Světlana Hercová, podnikavá maminka tříleté dcerky. Tak vzniklo Zarte, které spojuje bezpečnost i eleganci. Jakou chystá novinku pro rok 2017, nám prozradila v rozhovoru.

 

Světlano, pamatuješ si ten okamžik, kdy tě napadlo začít vyrábět oblečení s reflexními doplňky a prvky? 

Ano, pamatuji si na něj docela jasně. Chtěla jsem víc řešit svou viditelnost v provozu, když jsem na podzim vyrážela ven s kočárem a dny se zkracovaly. Hledala jsem na internetu reflexní prvky, které bych si mohla pořídit. V nabídce byly sportovní oděvy nebo klasické navinovací pásky. Nic z toho se mi nelíbilo a nehodilo, ráda nosím spíše ženskou klasiku. Takže jsem začala pátrat po reflexních materiálech a vymýšlet, co by se dalo vytvořit, aby to bylo funkční a líbilo se mi to.

 

Jsou tedy tvé reflexní kousky určeny výhradně pro ženy? Co vlastně všechno svým zákazníkům nabízíš?

Je to tak, spíše vyrábím pro ženy. Ne zcela výhradně, některé reflexní šály jsou i pánské, ale je to jen okrajová část mé nabídky. Hlavní část mého sortimentu tvoří v tuto chvíli právě reflexní šály a šátky z různých materiálů, teplé na zimu i lehoučké na léto. Nejlépe se hodí ženám a dívkám každého věku.

Druhou mou významnou částí nabídky jsou malé reflexní přívěsky na kabelky a kočárky, které vždy kombinují šedivou reflexku a kousek bižuterie.

svetlana4

Jak vlastně vypadá reflexní šála v reálu? Jednoduše svítíte a jste vidět ze všech stran. foto: Archív Zarte

Vím o tobě, že jsi maminka malé tříleté holčičky. Předpokládám, že ji i kočárek jsi rovněž ozdobila reflexními prvky. Zajímalo by mě ale, zda ses například na pískovišti, v obchodě nesetkala se zájmem ostatních maminek a žen o tyto výstražné prvky?

Byla to vlastně moje prapůvodní myšlenka, ozdobit její kočár a potažmo ji a sebe. Teď už s kočárem nejezdíme, o to více si ale užíváme jiné svítící doplňky. Dávám jí klasické šály, které nosím i já.

Ani na pískovišti, ani v obchodě, ani nikde jinde valný zájem nezaznamenávám. Z velké části je to dáno tím, že na pískovišti nebo v obchodě jsme ve dne a tam reflexky nevyniknou. A za tmy, kdy jsou vidět sice perfektně, mě na ulici kvůli tomu lidi zastaví jen výjimečně.

Hodně maminek také řeší levnější a klasičtější cestu přes navinovací pásky. Díky zákonné povinnosti a velké propagaci nutnosti používat reflexní prvky v médiích, zejména ze strany Ministerstva dopravy, je i mezi lidmi vidět, že o svou bezpečnost dbají mnohem více než třeba před dvěma roky. Řeší to však pásky, které si dávají na kabelky, na dětské aktovky a na kočárky. Takže ano, zájem o výstražné prvky roste, ale většinou se lidi spokojí s klasickou nabídkou.

 

Jak to tedy máš s propagací vlastní značky? Věnuješ se marketingu sama či spolupracuješ s někým?

Věnuji se tomu zatím sama. Propagaci řeším přes facebook, placené reklamy, občas drobný stánkový prodej a konkrétní osobní nabídky firmám. Na internetu je obrovská konkurence a probít se s něčím novým a naprosto neznámým zabere dost úsilí. I tak ale musím uznat, že je internetová reklama funkční a přivádí nové zákazníky.

Daleko lepší ohlas má osobní reklama, kdy se lidé naživo setkají s mými výrobky. Na internetu je to pro ně poměrně neuchopitelné, ale v reálu se nadchnou hned. Ale osobní propagace zabere hodně času a nákladů. Navíc ji lze provádět jen ve výrazně menším měřítku, než co umožňuje svět internetu. Přijít s něčím originálním je sice fajn, zároveň je to největší nevýhoda propagace. Lidi to neznají, proto to ani nevyhledávají. V obchodech to odebírat nechtějí, protože by to museli nabízet, což se jim nechce.

 

Vidím, že to není jednoduché. Ale podnikání je o překonávání překážek. Zažila jsi a pravděpodobně narážíš na další. Co aktuálně řešíš jako největší problém v této oblasti podnikání?

Upřímně jsou to peníze, materiály a schopní lidé. Mám několik nápadů, kam se posunout dál. Chci jít postupně do klasické konfekce a doplňky ponechat jako okrajovou záležitost. Zvažuji i podnikatelský úvěr, ale zatím to stojí na lidech, respektive výrobních možnostech. Nevěřila bys, jak je v dnešní době těžké sehnat například šikovnou, schopnou a ochotnou švadlenu a konstruktérku střihů. Nebo pletařku. Jsou to profese, které buď ženy praktikují jako zálibu, nebo si jedou vlastní výrobu a nemají čas ani potřebu dělat pro někoho jiného. Existují sice velké šicí dílny, které za peníze vyrobí cokoliv, a já je také využívám. Ale to není možné při vytváření něčeho nového. Potřebuji zkoušet, hrát si s materiály a střihy.

Materiály jsou kapitola sama pro sebe. Když pominu tak trošku boj s nalezením dobrého dodavatele látek, tak největší problém jsou samotné reflexní materiály. Jsou tuhé, nepoddajné a ošklivé. Zapracovat je do konfekce nebo oděvního doplňku tak, aby to bylo hezké a příjemné na nošení, je mnohdy nadlidský úkol. Snad se trend bezpečnosti posune natolik, že výrobci reflexních materiálů začnou produkovat i něco příjemnějšího.

 

Cítím a věřím, že časem vyřešíš i tyto problémy. Vždyť jinak by ses nedostala do TOP10 v soutěži Podnikavá žena roku 2016, kterou společně pořádali partneři Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků ČR, Ženy, s.r.o. a Raiffesenbank. Pověz našim čtenářům něco více o této události.

Byla to velkolepá událost. Na začátku stála má registrace na portálu Ženy s.r.o., který sdružuje obrovské množství různých podnikavých nápadů žen z celé ČR. Ženám s.r.o. zejména patří dík za to, že pořádají spolu s ASMP takto zajímavou akci.

Má kategorie „podnikavá žena“ byla zacílena na podporu zajímavých podnikatelských nápadů žen na mateřské nebo ve věku 50 a výše. Ze 140 registrovaných účastnic soutěže vybrala odborná porota 20 žen, ze kterých následně vybrala veřejnost Top 10 svým hlasováním na internetu. V této desítce jsem byla i já. Jinak byla má kategorie v podstatě okrajovou součástí celé velké akce ASMP, která každoročně oceňuje například velké rodinné firmy, řemesla apod. Jsem za tuto zkušenost velmi vděčná, už jen setkat se osobně s nejvyššími představiteli státu se člověku jen tak nepoštěstí. Jinak to pro mě znamená zejména potvrzení, že dělám dobrou věc.

 

Jak hodláš využít nabytou finanční odměnu a změnilo se něco v tvém životě po tomto ne posledním vítězství na tvé podnikatelské cestě?

Rozhodla jsem se koupit řezací plotr, abych mohla pracovat s nažehlovacími nebo nalepovacími fóliemi. Toto zatím řeším přes jiné firmy a bude mnohem efektivnější si to zařídit sama. V mém životě to byla injekce sebedůvěry ve vlastní vizi.

Navenek se nic nezměnilo, teda kromě té chvilky slávy, kterou jsem si moc užila. (smích)

 

Zaslechla jsem, že pro rok 2017 chystáš novinku na poli reflexních prvků, kterou ocení hlavně slečny a dámy. Je tomu tak?

svetlana5
Rozpracované, rozmyšlené,… ale tak nějak budou vypadat ony reflexní náušnice. Nahlížíme autorce přímo pod ruce… foto: archív Zarte

Ano, skutečně je zde novinka a už se moc těším až bude připravená pro zákaznice. Mám ve vývoji reflexní náušnice. Už dlouho přemítám o malých ozdobách, které by se daly pověsit na uši a byly jak hezké tak svítící. Vyzkoušela jsem několik typů s textilem, ty se však neosvědčily. Teď zkouším jiné materiály, spíše pevnějšího rázu. Budou to malé placičky s reflexními vzory, zejména ornamentálními a květinovými. Ze začátku vyzkoušíme jen několik málo vzorů a barev. Pokud se ujmou, ráda bych nabídku rozšířila o další tvary.

 

Podnikáš, jsi na mateřské dovolené. Stíháš vůbec relaxovat?

Uznávám, že tohle je trochu těžší úloha. Času nazbyt moc není. Ale nestěžuji si. Nejsem na vše sama a to hodně pomůže. Taky se mi trochu změnil náhled na volný čas a postoj k odpočinku. Tím, jak je všeho opravdu hodně, začala jsem si volného času velmi vážit a umím si ho tedy vychutnat mnohem efektivněji. Proto i když je toho času, který je určen jen pro mne, mnohem méně, užívám si ho vlastně možná i více než kdysi. To je holt vývoj, že si člověk začne vážit věcí, až když je nemá.

 

Já na tebe ještě prozradím něco, co mi připadá, že se paradoxně musí přebíjet. Vím, že se ráda projedeš na motorce a přitom se věnuješ něčemu tak ženskému elegantnímu jako pole dance. Jde to vůbec dohromady? Pomáhá ti to k inspiraci ve tvých dalších podnikatelských krocích?

Chceš tím snad říct, že motorka není dostatečně ženská a elegantní záležitost? (smích) Já si myslím, že je to o povaze a o chuti užívat si. A to mi oba koníčky splňují na sto procent.

A jestli mi to pomáhá k inspiraci v dalších podnikatelských krocích? To je docela složitá otázka, na kterou nemám krátkou odpověď. Někde na pozadí se to určitě promítá, ale vědomě to nedělám. Vždyť doprava a elegance je téma mého podnikání, takže stejně jako moje zarte, je i moje motorka a pole dance něco, co vypovídá o mně.

Navíc každý koníček tě přece rozvíjí jinak, vede k jiným myšlenkám a inspiracím. Nutí překonávat jiné překážky. To se v podnikání obecně děje také. Ve výsledku je to asi jeden celistvý komplex spojený v mé osobě. No a nemysli si, všemožně se snažím vymyslet reflexní doplňky pro holky motorkářky, protože „být viděn“ na motorce, platí úplně stejně jako na kole nebo na vlastních nohou. Existují sice klasické reflexní vesty, ale ty jsou ohavné. (smích)

svetlana3foto: archív Světlany Hercové

Světlano, za redakci Startitupu ti děkujeme za rozhovor a přejeme hodně “svítivých” úspěchů v práci i doma.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]