0

sdílení

Švédsko zavedlo 6 hodinovou pracovní dobu. Zaměstnanci jsou šťastnější a produktivnější

vedelisteze.sk / 29. ledna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: fastcoexist.com

Švédsko oficiálně zavedlo šestihodinovou pracovní dobu, která přináší samá pozitiva.

 

Zkrácení pracovní doby přináší nejen spokojenost zaměstnanců, ale i jejich vyšší produktivitu. Navíc zaměstnanci nejsou téměř vůbec nemocní. Jejich platy však zůstávají nadále stejné.

Cílem je dosáhnout stavu, že lidé dokáží udělat více práce za méně času. Vedení automobilky Toyota se sídlem ve městě Göteborg k takovému opatření přistoupilo již před 13 lety a dnes tvrdí, že jejich zaměstnanci jsou mnohem šťastnější, dokonce se zvýšil i obrat společnosti.

Byla jsem celou dobu vyčerpaná, a když jsem přišla domů z práce, usnula jsem na gauči. Teď ne. Jsem mnohem vnímavější, mám více energie na práci i na rodinu,“ řekla pro deník chůva Lise-Lotte Pettersson.

Foto: cbc.ca

Společnost Filimundus, která se věnuje vývoji mobilních aplikací, zavedla 6 hodinovou pracovní dobu ještě loni. Manažeři společnosti zjistili, že 8 hodinová pracovní doba je neefektivní, protože většina zaměstnanců se nedokáže po celou dobu soustředit a pracovat efektivně. Jejich zaměstnanci si zvykli dělat déle a častěji přestávky, což v konečném důsledku představuje stejný úvazek jako dnes. Navíc tak mají více času na své zájmy a soukromý život.

Cílem je mít zdravější a šťastnější personál,“ řekl pro Washington Post místostarosta města Göteborg.

Jak je uvedeno v deníku Independent, ke stejnému rozhodnutí by postupně měly přistoupit všechny společnosti v zemi. Co by na takovou změnu řekl ty?

Foto: theguardian.com

 

zdroj: vedelisteze.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]