0

sdílení

Švédsko snižuje daň na solární energii o 98%

Rudolf Nečas / 2. prosince 2016 / Zajímavosti

Země podniká velké kroky na cestě za čistou energií.

 

S inovacemi, jako jsou elektrické cesty a bytové komplexy s nulovou spotřebou energie, působí Švédsko jako země, která je v čele revoluce týkající se přechodu na čistou energii. Ale když švédská vláda letos zavedla solární daň, kritici se vyjádřili, že země udělala krok špatným směrem. Nyní vláda oznámila plány pro radikální snížení kontroverzní daně.

445ae4967d66e59bf7d88c55d957b89cfoto: pinterest.com

Sporná solární daň by neměla velký dopad na rodiny se solárními panely na střechách svých domů, jejím cílem byly spíše podniky s velkým počtem solárních panelů. Daň byla cílená na podniky, které vyráběly více než 255 kW solární energie. Ale podle agentury Reuters vládní opozice a odborníci na životní prostředí nesouhlasili s daní, a tak od ní vláda ustupuje.

Podle agentury Reuters daň nemůže být z technických důvodů zcela zrušena, ale v roce 2017 ji švédská vláda sníží o 98%. Podle švédského vydání Dina Pengar se daň sníží z 29,2 centů za kilowatthodinu na 0,5 centu za kilowatthodinu a zařízení vyrábějící pod 255 kW od ní budou zcela osvobozeny.

ikea-solar-panelfoto: digitaltrends. com

Ministryně financí Magdalena Andersson v prohlášení uvedla:  „Umožňuje to rychlé investice (do solární energie), zatímco našim dlouhodobým cílem je zcela odstranit daň na solární elektřinu.“ Vláda řekla, že původně představila daň kvůli splnění normy Evropské unie, ale Evropská komise později řekla, že norma nebyla přesná.

Podle oficiálních internetových stránek Švédska byla celková instalovaná solární kapacita v zemi v roce 2015 79,4 megawattů. Na konci října vládní úředník řekl, že země by mohla být do roku 2040 schopna generovat veškerou svou energii z obnovitelných zdrojů. Už loni dokázalo Švédsko získat 57 procent své energie z obnovitelných zdrojů, včetně větrné a vodní energie.

8732929e26a0foto: inverse.com
zdroj: inhabitat.com , zdroj titulní fotografie: corporate.vattenfall.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]