0

sdílení

Švédské mořské bóje dokáží vyprodukovat pětkrát více energie než současně technologie

Simona Hanzelová / 28. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: koláž innoenergy.com/assets.inhabitat.com

V dnešní době získáváme obnovitelnou energii především z přírodních procesů. Proč ji tedy neopatřovat z mořských vln?

 

Mořské vlny, které vznikají v důsledku působení větrů na mořskou hladinu, mohou být zdrojem značného množství energie. Koncept energie mořských vln je poměrně nový a technologie na její získávání jsou stále poměrně drahé, zvláště pokud jde o výrobu elektrické energie ve velkém množství. Švédská společnost CorPower Ocean však sestrojila speciální bóji, která je až překvapivě produktivní. Jen jedna malá bóje dokáže z oceánu vyprodukovat dostatek elektrické energie pro 200 domácností.

zdroj článku: assets.inhabitat.com

Jen 7,92 metrů široká bóje je pětkrát efektivnější než jiné konkurenční technologie, zejména díky přidání fáze řízené oscilace, která zvyšuje intenzitu energie. Odhaduje se, že v případě zřízení farmy se stovkami bójí, které by byly schopny současně produkovat čistou elektrickou energii, by mohlo být až 20 procent z celkové produkce elektrické energie na Zemi zásobované energií mořských vln.

zdroj: assets.inhabitat.com

Jelikož je oceán neustále v pohybu, energie mořských vln by mohla být mnohem efektivnější než například sluneční či větrná energie. Výroba elektrické energie pomocí vln je čistá a nevznikají při ní žádné emise oxidu uhličitého.

Až dosud model konvertoru energie mořských vln zvládl všechny testy s přehledem, proto se nyní tým z CorPower Ocean vydává na otevřenou vodu, kde otestuje tuto převratnou technologii i v terénu.

zdroj článku:  inhabitat.com  
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]