0

sdílení

SuperNetwork vyhrál státní IT zakázku, ale přesto ji nezískal

/ 8. října 2016 / Z Česka

Většinou píšeme o úspěšných projektech a jejich talentovaných zakladatelích. Aktuální článek však vypovídá o smutné zkušenosti talentovaných lidí, kteří i přes velké snažení tvrdě narazili na smutnou realitu dnešní doby. Jak by bylo jinak možné vyhrát státní zakázku a následně ji přesto nezískat?

 

Vše začalo výběrovým řízením České televize (ČT), která touto formou hledala nového provozovatele a dodavatele svého iVysílání – ČT24, archiv České televize, živé přenosy z MS v hokeji, OH a jiné. Vypsaného výběrového řízení si povšimli vývojáři z firmy SuperNetwork, kteří složili hlavy dohromady a do řízení se přihlásili. Přihlásili se i přesto, že si Česká televize kladla velké nároky, mezi kterými například zmíním velké penále za jakýkoliv výpadek nebo ztrátu dat, nemluvě o doslova šibeničním termínu dodání zadané zakázky.

ct-onctscreen01zdroj obrázku: najbrt.cz

Výběrové řízení mělo několik hlavních požadavků, nicméně mezi ty nejdůležitější patřilo dodání požadovaných technologií a v prvé řadě předpokládaná cena na 2 – 3 roční provoz, která se měla dle ČT pohybovat kolem 30 miliónů korun.

 

Zde jsou výsledné nabídky:

  1. SuperNetwork — 25.888.382,00 CZK
  2. O2-29.750.000,00 CZK
  3. LiveBox — 29.956.000,00 CZK
  4. T-mobile — 38.864.682,80 CZK

 

Firma SuperNetwork podala svoji žádost některý srpnový den v 9 hodin ráno, přičemž o hodinu později se kluci dozvěděli, že ČT vybrala právě je, protože nabídli nejlepší cenu a splnili všechny základní formality (tiskopisy ohledně různých výpisů a referencí). A ačkoliv bylo ve smlouvě uvedeno, že mají všechny projekty dodat do 4 měsíců, kluci zabrali a do 3 týdnů zvládli podstatné věci vytvořit – architekturu, monitoring, backend, enkodery, p2p distribuci a jiné.

Kluci ze SuperNetworku si tedy pochvalovali, jak vše zvládají, nicméně po zhruba 2 měsících je čekal šok, protože je ČT informovala o  tom, že zakázku nedostanou – byť dodali nejlepší cenu (hlavní hodnotící kritérium) a splnili všechny požadavky. Hlavním důvodem zrušení zakázky byl fakt, že zbylé tři firmy, jejichž nabídky byly o několik miliónů dražší (viz výše), nedodaly potřebnou dokumentaci. Jinak řečeno, SuperNetwork dodal pouze jako jediný (z uchazečů) všechny náležitosti, tudíž nelze tímto způsobem vyhrát výběrové řízení. Naprosto absurdní, ale skutečnost je opravdu taková.

1ctzdroj fotografie: medium.com
zdroj informací a úvodní fotografie: medium.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]