SunBall Aneb Když cvičení je hrou

Hana Šormová / 4. června 2017 / Startupy

zdroj: archív SunBall

Co má společného hraní her, zářící balónek a protažení svalů? Na první pohled asi žádnou podobnost nenajdeš. Ale my ti prozradíme, že všechno se točí okolo úspěšného startupu SunBall. 

Jeho název vznikl jednoduchou slovní asociací. “Ball” představuje cvičící míček, který září různými barvami a “sun” jako slunce pak má evokovat radost, příjemné pocity při cvičení s míčkem. Aby toho nebylo málo, tak při cvičení pacient hraje jednu z osmi počítačových her.

Kde se vzal “chytrý balónek”?

První nápad propojit nutné ale často nezábavné cvičení s hraním her dostali bratři David a Jan Klodnerové, když jejich babička byla umístěna do LDNky. Jan nám dokonce prozradil:  “Babička měla od doktorů nařízeno cvičit, ale jak to bývá, moc se jí v jejím stavu nechtělo. Původně jsme zamýšleli, že babičce pustíme její oblíbený seriál pouze po odcvičení určitého počtu cviků. To se nám však zdálo příliš drsné, a tak jsme vlastně vyvinuli dnešní systém cvičení se SunBallem.”

Musíme souhlasit s majiteli firmy SunBall, že cvičit se nám moc nechce. Zejména pak v zimních měsících jít běhat do zimy ven stojí hodně přemáhání. Když už se přinutíme cvičit, zamíříme spíše do uzavřeného prostoru posiloven. Pokud jsme zdraví, ještě obvykle nějaký čas tomu sportu věnujeme. Ale co když někdo potřebuje trénovat svalové partie a přitom je například upoutaný na lůžko, tak jako například jako babička bratrů Davida a Jana.

Foto: zdroj SunBall

Nafoť se a vyhraj

Za SunBallem se skrývá jednoduchá myšlenka. Celek tvoří tzv. smart hub (chytrá krabička), ke které jsou napojeny jednotlivé zářící míčky. Hub komunikuje s aplikací, která je nahrána v počítači. Pacient stlačuje jednotlivé míčky a tím ovládá hru, například tolik oblíbené Rybičky. Hráč pluje mořem a požírá větší a větší rybičky. Tím sbírá body a právě tady se skrývá geniálně jednoduchá myšlenka autorů. Pacient, ale i kterýkoliv jiný hráč, je díky hře motivovaný cvičit. Vždyť soutěživost je v každém z nás. Aktuálně  si můžeš vybrat z 8 her. Dáš si partičku ping-pongu nebo raději Wave (česky Vlnu). A počet her zdaleka není konečné číslo, autoři vyvíjí neustále další nové.

Zajímavostí je i zabudovaná webkamera do systému SunBall. Pomocí ní je možné pořizovat snímky pacienta během provádění cviků. Plánuje se i natáčení. Doktor tak získává zpětnou vazbu o tom, jak si nemocný vede, kde dochází k pokroku a kde naopak se skrývá nějaký problém. Monitoring pomáhá upravit plán cvičení a dosahovat tak rychleji zlepšení ve stavu pacienta.

SunBall překročil české hranice

Tým stojící za SunBallem navázal řadu kontaktů u nás doma, jako například s paracentrem Fénix a Cerebrum, nebo klinikou LOGO. Ale s tím se samozřejmě nespokojili a chtěli pomoci pacientům i v zahraničí. Aktuálně tak spolupracují s několika specializovanými klinikami ve Velké Británii, Finsku, Francii i Dánsku.

SunBall je primárně určen pro pacienty s různými neurologickými problémy, které často nastávají po cévních mozkových příhodách. Pomáhá ale i pacientům s úrazem páteře nebo dětem se svalovými obtížemi. Cílovkou jsou tedy specializovaná centra (kliniky, nemocnice, domovy důchodců a další). Ale domů si ho můžeš zakoupit i ty. Kterou hru by sis zahrál?

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]