Studie prokázala, že 40 % rakoviny lze předejít

Katarína Zelinková / 9. dubna 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com

Podle nejnovější studie způsobují 60 % rakovinových onemocnění genetické faktory uložené v DNA. V takových případech se rakovině nelze vyhnout. Co však zbývajících 40 %? Studie tvrdí, že v těchto případech rakovině lze předejít správnou životosprávou, cvičením nebo jinými změnami.

Diagnóza této zákeřné choroby obrací pacientům život naruby. Ještě horší je však skutečnost, je až 40 % těchto případů se vůbec nemuselo stát. Ve 21. století už sice lékaři mají k dispozici technologie pro včasnou diagnostiku nádorových onemocnění, prevence však stále není přežitkem. Právě naopak, lidem může doslova zachránit život, i když se to tak na první pohled nemusí zdát.

Zdroj: pexels.com

Světová zdravotnická organizace, ve zkratce WHO, varuje před tabákem v jakékoli formě a uvádí, že tabák je jeden z hlavních původců rakoviny. Rakovina, kterou způsobí tabák, ročně zabije až šest milionů lidí. Nezáleží na tom, zda jde o žvýkání tabáku, kouření nebo pasivní kouření. Všechny způsoby užití tabáku zvyšují riziko vzniku rakoviny radikálním způsobem.

Další nejčastější příčinou vzniku rakoviny je špatná tělesná kondice. Nadváha nebo obezita mohou přispět ke vzniku rakoviny ledvin, prsu, tlustého střeva a jícnu. Základem prevence těchto druhů rakoviny je udržování přiměřené tělesné váhy. Netřeba zapomínat na dostatek ovoce a zeleniny, pravidelné cvičení a pobyt na čerstvém vzduchu. Podle studie dodržování těchto zásad pomáhá předejít rakovině jako celku.

Zdroj: pexels.com

Jako třetí nejrizikovější faktor vzniku rakoviny uvádí WHO alkohol. Na rakovinu způsobenou užíváním alkoholu ročně zemře více než 300 000 lidí. Alkohol totiž nejčastěji způsobuje rakovinu hrdla, taktéž hrtanu, jater a tlustého střeva. Studie také prokázala, že míra konzumace alkoholu má výraznou souvislost se vznikem rakoviny. Konzumace alkoholu s mírou zdraví člověka neohrožuje až tak razantně, riziko zde však stále je.

To však platí pro těch 40 % případů rakoviny, kterým můžeme předejít. Otazník však visí i nad těmi 60 %, kterým se podle studie vyhnout nedá. Genetická predispozice vzniku rakoviny je vázána na mutaci buněk, ke které dochází, když se buňky dělí. Mutace se obvykle děje v těch částech DNA, které nejsou klíčové, ale může se stát, že mutuje právě ta část DNA, která v sobě nese gen vzniku rakoviny. Několik studií však dokázalo, že samotné dělení buněk ještě není zodpovědné na vznik rakoviny, představuje však klíčový faktor. Vědce a výzkumníky ještě čeká nelehký úkol. Musí prozkoumat další faktory jako například hormony a jejich reakci s genetickými mutacemi.

Zdroj: pexels.com

Většině případů onemocnění rakovinou tak podle všeho předejít nemůžeme, což není zrovna nejlepší zprávou dne. 40 % případů s touto zákeřnou nemocí však způsobuje špatná životospráva a nesprávné návyky, které se při troše snahy dají alespoň regulovat, ne-li úplně odstranit. Nad svým zdravím tak stále nějakou kontrolu máme a stojí za to o něj bojovat.

Zdrojový článek: futurism.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]