Studie předpovídá kolaps průmyslové civilizace

Ľubica Račeková / 9. dubna 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com

Současná společnost skončí.

Technologie jsou sice skvělými pomocníky téměř každého člověka, ale jejich životnost není trvalá. Teď nemyslím to, jak dlouho fungují. Spíše to, kolik celý boom kolem nich vydrží než dojde ke kolapsu. Vědci a sociální aktivisté už dlouho varují před tím, že nerovnost v příjmech, nerovnoměrné rozdělení bohatství, vyčerpání neobnovitelných zdrojů a nekontrolovaný populační růst by mohly vést ke kolapsu civilizace. Nicméně mnoho lidí dosud tato tvrzení považovalo za nemožné. Nová studie vědců z Univerzity v Marylandu a Univerzity v Minnesotě však toto apokalyptické proroctví potvrzuje. Průmyslová společnost tak, jak ji známe, podle nich skončí do několika desetiletí.

Podobné pády společností se již v historii staly, vědci nyní varují, že něco podobného může přijít opět.

pexels.com

Vědci vidí v budoucnu dvě cesty. Jednou je, že po určitou dobu bude ještě chvíli vše v pořádku. No nakonec malý počet elit začne čerpat ještě více. A způsobí tak ještě horší hladomor. Nejprve mezi masami lidí a nakonec i mezi sebou. V tomto případě by tedy za „konec společnosti“ mohli lidé. Ve druhém případě by to byly přírodní zdroje, které se vyčerpají.

Aby se zabránilo tomuto strašnému konci, vědci mluví o nutné ekonomické rovnosti, snížení spotřeby a o spravedlivějším přerozdělování zdrojů. Podle nich by měla výroba energie vycházet z čistějších technologií a využívat by se měly spíše obnovitelné zdroje.

Zdroj: inhabitat.com zdroj titulní foto: pexels.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]