0

sdílení

Studentům z Austrálie se podařilo snížit cenu léku, který zachraňuje životy

Michal Ondro / 8. prosince 2016 / Zajímavosti

Jistě si vzpomínáš na člověka, který si loni proti sobě poštval celý svět. Martin Shkreli, který se stal symbolem nenasytnosti, zvýšil jen tak cenu pilulky Daraprim z cca 350 Kč na skoro 19 000 Kč. Pilulka, která mnohým zachraňovala život, se tak pro ně stala téměř nedostupnou. Australští studenti si však řekli, že s tím je třeba něco udělat.

 

Mladým australským studentům se skutečně podařilo nahradit klíčovou ingredienci pilulky, a to jen za asi 490 Kč. Pacientům trpícím malárií a onemocněním AIDS tedy svítá na lepší časy. Přípravek Daraprim se používá hlavně na léčení toxoplazmózy, což je infekce běžná u lidí trpících onemocněním AIDS.

hiv-viruszdroj: inhabitat.com

Mladí studenti, kterým se podařil tento nevídaný počin, jsou staří neuvěřitelných 17 let. Já jsem se v sedmnácti letech nedokázal ani pořádně naučit na písemku z chemie. Klobouk dolů.

Klukům se podařilo syntetizovat účinnou látku přípravku, která nese název pyrimethamin, přímo ve školní laboratoři. „Nebylo to ani příliš náročné“ , nechal se slyšet jeden z nich, Charles Jameson.

8079310-3x2-940x627
zdroj: bbc.com

Nadějným chemikům se podařilo vyprodukovat 3,7 gramu pyrimethaminu za neskutečných 490 Kč.

Ve většině zemí, jako například Austrálie nebo Velká Británie, se lék prodává v ceně 38 Kč za tabletku.

Zvýšení ceny tohoto léku je naprosto neopodstatněné a nemorální. Jde přece o lék zachraňující lidské životy a ti, co ho nejvíce potřebují, si ho ani nemohou dovolit,“ řekl člen týmu James Wood.

Učitel, který po celou dobu na chlapce dohlížel, se vyjádřil: „Všichni jsme z toho nesmírně šťastní a na výsledek jsme velmi hrdí. Každý z kluků si je vědom toho, že se jim podařilo něco úžasného.“

92723123_e9c07bf9-16fe-4edd-aaba-3bf66146d729
zdroj: bbc.com

Martin Shkreli byl vedoucím společnosti Turing Pharmaceuticals v době, kdy získala exkluzivní práva na lék Daraprim. Následné zvýšení ceny léku o více než 5 tisíc % se setkalo s nevolí téměř celého světa. Rázem se stal jedním z nejnenáviděnějších lidí v USA.

Před nedávnem však společnost přiznala, že cena léku je příliš vysoká a pokusí se ji snížit. Zda se tak opravdu stane a kdy je otázkou, na kterou zatím neznáme odpověď.

Doktor Alice Williamson z Univerzity v Sydney, který studenty po celou dobu podporoval, se k danému tématu vyjádřil následovně: „Těmto chlapcům se podařilo vytvořit něco, co má v USA neskutečnou hodnotu. Pokud se jim to podařilo s vybavením a chemikáliemi dostupnými ve škole, tak není důvod k tomu, aby daný lék stál v USA tak mnoho. To je neslýchané! „

3600
zdroj: theguardian.com

Co na to celé pan Shkreli? Ten se nechal slyšet, že výroba tak malého množství je velmi levná. Později dodal: „Asi bych měl zaměstnat středoškoláky, kteří by vyráběli mé léky. Proč bych si měl kupovat vybavení, když můžu používat školní laboratoře zdarma? A ti učitelé, kteří jim při tom pomáhali? Ti také pracovali zdarma, že? „

Názor o tomto člověku sis asi už udělal sám.

Kontroverzní farmaceutický boss byl zatčen v prosinci pro obvinění z podvodu s cennými papíry. Následně odstoupil z pozice šéfa Turing Pharmaceuticals. Jeho soud je stanoven na 26. června 2017.

Zdroj: bbc.com , zdroj titulní fotografie: abc.net.au
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]