Studentka UMPRUM má vlastní kaligrafickou dílnu a její diplomová práce se těší obrovskému úspěchu

Jakub Horváth, Sketcher / 5. května 2017 / Z Česka

zdroj: umprum.cz/Petra Dočekalová

Absolventka UMPRUM v Praze Petra Dočekalová získala dvě prestižní mezinárodní ceny, a to díky své diplomové práci věnované kaligrafii. Obě ceny, Certificate of Typographic Excellence 2017 a Award of Excellence 2017, byly udělovány v USA. Čerstvá absolventka se už dnes může pochlubit vlastní kaligrafické dílnou.

Petra obhajovala svou diplomovou práci na téma kaligrafie na podzim minulého roku pod vedením Karla Halouna v Ateliéru tvorby písma a typografie UMPRUM. Obor neustál digitalizaci.

Absolventka Petra uvádí, že: „Kaligrafie je obor, který v České republice neustál nástup digitalizace a levných velkoplošných reprodukčních technologií. Specializované učební obory zanikly a nevydávají se ani odborné časopisy a příručky. Veřejnost přestala estetiku ruční práce v tomto odvětví vnímat. Rozhodla jsem se tento obor rehabilitovat.“

U1umprum.cz

Petra začala postupně, nejprve popsala historii ručních písem, kontext, juxtapozice, úroveň ručně psaných nápisů. Zabývala se také průzkumem zaměřeným na to, kolik písmařů se zabývá ručními písmy, prací se skripty, inovacemi a technologiemi.

Nové předlohy pro ručně psaná písma

Na základě její diplomové práce vznikly čtyři nové předlohy pro ručně psaná písma, které navazují na místní tradici oboru. Vznikly v důsledku toho, že ona sama se stala písmomalířkou a rozvíjela práci se skriptovými písmy do předloh, skriptových nápisů a digitálních verzí.

15

Zdroj: Petra Dočekalová

Moje nová písmomalířská dílna tak dnes umožňuje dostat řemeslné zpracování písma zpět do výkladních skříní, na tabule obchodů a do interiérů kaváren, “ dodala.

petra1Zdroj: Petra Dočekalová

Její dílo se díky úspěchu v mezinárodních soutěžích dostalo do celého světa.

Zdroj: umprum.cz

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]