Studentka našla způsob, jak zničit velmi odolnou bakterii bez antibiotik

Rudolf Nečas / 25. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: twitter.com

Její řešení dokáže zabít bakterie a přitom nepoškodí zdravé buňky.

25letá studentka objevila způsob, jak zničit bakterii odolnou vůči antibiotikům, aniž by do ní cpala další antibiotika. Shu Lam v laboratorních testech úspěšně zničila bakterii za použití polymeru ve tvaru hvězdy, který doslova roztrhá buňky na kusy. Tento průlom by mohl signalizovat kompletní přepracování toho, jak lékařská veřejnost přistupuje k těmto smrtícím bakteriím.

foto: twitter University of Melbourne

V současné době bakterie odolné vůči antibiotikům, včetně methicilin-rezistentního zlatého stafylokoka, zabijí 700 000 lidí ročně. Vědci se obávají, že do roku 2050 může tento počet vyletět na 10 milionů, takže hledají způsoby, jak proti nim úspěšně zasáhnout. Studentka Shu Lam z University of Melbourne věří, že možná našla řešení.

Její studie zveřejněná v Nature Microbiology popisuje mechanismus polymerů. Nazvala je SNAPPs (Structurally Nanoengineered Antimicrobial Peptide Polymers). Jde o nanotechnologií vyrobené polymerové peptidy – chemické sloučeniny organického původu. Každý polymer má 16 – 32 „rukou“, takže připomíná hvězdičku. Pomocí těchto „rukou“ útočí na bakterie. Tyto makromolekuly propojeny peptidovou vazbou napadají přímo mikroby, a to fyzickou likvidací buněčných stěn bakterií. Antibiotika se snaží otrávit bakterie, kvůli čemuž mají negativní vliv i na okolní zdravé buňky. V případě peptidů se to ale nemůže stát, protože jsou příliš velké (asi 10 nanometrů), takže nedokáží proniknout do normální zdravé buňky.

Shu dosud úspěšně otestovala peptidy na šesti různých kmenech bakterií v laboratorním prostředí a jeden na živé myši. Ve všech experimentech peptidy zabily bakterie a budoucí generace bakterií si vůči polymeru nevytvořily imunitu. Výzkum je stále jen na začátku, ale Shu a její tým doufají, že jsou na nejlepší cestě k úspěchu.

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]