0

sdílení

Studenti vyvinuli hasicí přístroj, který uhasí plameny pomocí zvukových vln

Simona Hanzelová / 14. ledna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: research.gmu.edu

Pokud si myslíš, že zvukové vlny a požární technika nejdou dohromady, mýlíš se.

 

Sethu Robertsonovi a Viet Tranovi, dvěma šikovným studentům inženýrství z George Mason University, se v rámci jejich školního projektu podařilo vyrobit nový typ hasicího přístroje, který k hašení požáru využívá zvukové vlny. Takový přístroj by mohl mít obrovský potenciál nejen v domácnostech, ale například i ve vesmíru.

Na výrobu tohoto 9 kg těžkého zařízení oba studenti utratili pouze 600 dolarů. Jejich hasicí přístroj uhasí malé požáry pouze tím, že vydává dunivý zvuk basy. Jeho výhodou tedy je, že nevyužívá toxické chemikálie a nezanechává za sebou po uhašení požáru škody.

Seth Robertson and Viet Tran, electrical and computer engineering students, test their sound-blasting fire EXTINGUISHER prototypu.  Evan Cantwell / Creative Services / George Mason University
zdroj: media2.wptv.com

Taková hasicí zařízení by mohla v budoucnu být nainstalována například na dron, čímž by pomohla hasičům bojujícím s lesními či městskými požáry, a nejen to – mohla by být dokonce užitečná i ve vesmíru. „Oheň ve vesmíru je obrovský problém,“ říká Tran . „Ve vesmíru se obsah hasicího přístroje rozptyluje, takže ho nemůžete nasměrovat na hořící objekt. Se zvukovými vlnami to však možné je.“

maxresdefaultzdroj: i.ytimg.com

Prvotní myšlenkou, na základě které začali studenti na tomto unikátním hasicím přístroji pracovat, bylo, že zvukové vlny jsou také mechanické nebo tlakové vlny, které mohou mít vliv na objekty, čili i na hořící materiál a kyslík kolem něj. Robertson a Tran následně udělali pár výzkumů, při kterých například nasměrovali reproduktory na malé požáry, přičemž vysílaly různé druhy zvuku při různých frekvencích. Dospěli k závěru, že zatímco vysokofrekvenční zvuk neměl na požár téměř žádný vliv, nízkofrekvenční vlny byly schopny požár opravdu uhasit.

"Students Viet Tran (L) and Seth Robertson with their invention, a sound EXTINGUISHER, at the Fairfax Campus. Photo by Alexis Glenn / Creative Services / George Mason University"zdroj: research.gmu.edu

S těmito znalostmi se v zápětí pokusili vyrobit přenosné zařízení, které by dokázalo zaměřit nízkofrekvenční vlny přímo na požár. Konstrukci tohoto hasicího přístroje tvoří zesilovač, zdroj energie a kolimátor, který se používá k tomu, aby zaměřil vlny na požár. Výsledkem je malý hasicí přístroj, který dělá svou práci bez použití vody nebo chemikálií.

Ačkoli původně měli studenti zájem vytvořit pouze jednoduchý hasicí přístroj na hašení malých kuchyňských požárů, vypadá to tak, že by v konečném důsledku mohl mít mnohem širší využití. Robertson a Tran však říkají, že zbývá ještě hodně práce, než bude možné uvést nový hasicí přístroj na trh, protože dosud byl přístroj testován jen na malých požárech a jeho využití při těch větších je stále neznámé.

zdroj článku:  inhabitat.com  
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]