0

sdílení

Student si nechal ukrást telefon, aby pomocí něj mohl sledovat každý zlodějův krok

Rudolf Nečas / 25. prosince 2016 / Zajímavosti

Z nasbíraných dat pak vytvořil zajímavý dokument.

 

Není to tak dávno, co studentovi Anthonymu van der Meerovi během obědvání v Amsterdamu náhle zmizel iPhone. Krádež telefonu nahlásil na policii, ale bezvýsledně. Zloděj zlikvidoval SIM kartu a odpojil zařízení od mobilní sítě i internetu. Funkce Find my iPhone nepomohla a smartphone byl nenávratně pryč. Podle statistik nizozemská policie registruje v průměru téměř 300 krádeží smartphonů každý týden – a většina z těchto zařízení se nikdy neobjeví.

6-people-who-used-find-my-iphone-to-confront-phone-Thieves
foto: digitaltrends.com

Van der Meer byl zvědavý, kdo krade tyto telefony a kde nakonec skončí, proto se rozhodl, že si nechá ukrást telefon znovu – ale tentokrát student do zařízení nainstaloval spyware, aby se o zloději a jeho úmyslech dozvěděl více. Anthony nainstaloval aplikaci Cerberus, která mu umožnila nejen přístup k poloze zařízení, ale také k jeho obsahu a funkcím. To znamená, že mohl nejen načíst libovolný soubor uložený v telefonu, ale také využít jeho kameru a mikrofon, aby tajně špehoval zloděje.

Aplikace byla nainstalována jako systémová, což vyžaduje rootnuté zařízení, a zároveň byly na telefonu vyřazeny z provozu aktualizace a možnost jeho naflashování. Aplikace tak zůstane na zařízení i po resetování uživatelských dat a zároveň nemůže být odstraněna ani případnými novými aktualizacemi. Nainstalována byla verze s jiným názvem než Cerberus, aby nevzbuzovala podezření.

Startup Stock Photos
foto: ngis.com.au

Po čtyřech dnech, během nichž se zoufale snažil, aby mu někdo ukradl telefon, se konečně na návnadu někdo chytil a smartphone ukradl. Telefon byl nejprve vypnut a několik dní se nepřipojil k Internetu, následně ale začal být používán. Během příštích dvou týdnů student tajně sledoval zloděje, který s jeho telefonem chodil po Amsterdamu, dokumentující každý jeho pohyb. Z dat, které Anthony během této doby nasbíral, natočil zajímavý dokument s názvem Find my phone. Anthony sledoval a kontroverzně zveřejnil i několik detailů soukromého života zloděje. Jeho krátký dokumentární film je nevšedním zkoumáním mysli a života zloděje přes čočku technologie.

zdroj: thenextweb.com , zdroj titulní fotografie: huffingtonpost.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]