Student sestrojil designovou ledničku bez dveří, která šetří energii

Simona Hanzelová / 7. června 2017 / Eko

zdroj: Massey University / Electrolux

Zapomeň na klasické chladničky a seznam se s unikátním konceptem chlazení potravin.

Student průmyslového designu z novozélandské Massey University Ben de la Roche navrhl působivou ledničku bez dveří s příznačným názvem Impress, která zabraňuje plýtvání jídlem a zároveň šetří elektrickou energii. S touto unikátní chladničkou se probojoval i do finále soutěže Electrolux Design Lab competition.

Podle vyjádření společnosti tato chladnička od základů mění způsob, jakým chladíme potraviny, protože ty v ní nejsou umístěny v uzavřeném boxu, ale venku. Tím, že k chlazení dochází pouze tehdy, když jsou v chladničce umístěny potraviny, se šetří energie.

zdroj: Electrolux

Chladnička sestává ze samostatných šestiúhelníkových podlouhlých chladicích jednotek. Když chceš dát jídlo do lednice, jednoduše ho vložís do jednoho nebo více šestiúhelníků, což způsobí aktivaci okolních boxů, které začnou automaticky potravinu chladit. Navíc, na rozdíl od běžných chladniček, které obsahují jedovaté plyny jako amoniak, Impress funguje na principu termoakustického chlazení pomocí dusíku.

Chladnička Impress patří mezi top deset konceptů domácích spotřebičů, které společnost Electrolux vybrala z designů 1 200 účastníků, a které budou 25. října vystaveny i na výstavě v milánském muzeu La Triennale di Milano. Jednomu z finalistů následně porota složená z odborníků udělí první cenu v podobě finanční odměny ve výši 5 000 Eur a šestiměsíční placené stáže v globálním designovém centru společnosti Electrolux.

zdroj článku: inhabitat.com  

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]