Starý uhelný důl se proměnil v park se skrytým významem

Kristína Vavrová / 21. dubna 2017 / Architektura

zdroj: charlesjenks.com

Tento nový prostor si bezpochyby oblíbí každý milovník přírody a vesmíru.

22 hektarů velký důl se nachází ve skotském Lowther Hills a ještě nedávno byl v zemi jako pěst na oko. Okolní obyvatelé tedy tlačili na jejich místního vévodu, aby s tím něco udělal. Nejenže požadovali, aby to místo vypadalo lépe. Chtěli, aby vzniklo něco, co nahradí práci bývalým horníkům. Vévoda se tedy spojil s architektem Charlesem Jencksem a spolu vytvořili Crawick Multiverse, prostor skládající se z rostlin, hlíny a skal.

zdroj: charlesjenks.com

Na první pohled to v areálu vypadá, jakoby tam právě probíhaly zemní práce, člověk vidí jen vyvýšeniny a kamenné kruhy. Když se však podíváš na mapu, zjistíš, že vyvýšeniny představují mléčnou dráhu a galaxii Andromeda. Dva propadlé kruhy reprezentují super-seskupení galaxií a galaxii, jejíž součástí je i naše Země. Všechny tyto útvary jsou pospojovány stezkami.

zdroj: charlesjenks.com

Na území se nacházejí i jiné nebeské útvary jako například řady skal, které poukazují na důsledky padajících komet, či skupinka megalitů, které na hřebeni vyvýšenin ukazují na polární hvězdu.

zdroj: charlesjenks.com

Nachází se zde i kruh ze skal, na který bylo použito více než 100 balvanů a každý z nich reprezentuje jiný vesmír a jiné pravidlo fyziky. Například jeden má nazev „Gravity 2 strong“ a má tvar dvojité konvexní čočky.

zdroj: charlesjenks.com

Kousek dál ve skotském Dumfries se nachází Zahrada kosmických spekulací (The Garden of Cosmic speculation), která je rozlohou asi o polovinu menší než Crawick Multiverse. Zahrada je plná umění, ornamentů a zahradních prvků a poukazuje na moderní vědu. Například zde je menší zahrada, která zkoumá strukturu DNA nebo strmý vodopád poukazující na historii vesmíru.

zdroj: charlesjenks.com

Architekt Jencks je známý pro své osobité architektury krajin a věří, že jsou lákadlem pro návštěvníky. Jak sám řekl, když člověk ví, že země, která před ním leží, má nějaký skrytý význam, čte ji jako otevřenou knihu a vznikne tak mnohem více příběhů, než se do ní původně vložilo.

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]