Stanislava Mrázková: Mým posláním je ukazovat lidem cestu k vlastnímu „podnikání z pláže“

Hana Šormová / 23. března 2017 / Business

zdroj: archív: Stanislava Mrázková

Usměvavá maminka se nám svěřila, jak se postupně z bázlivé ustarané maminky stala podnikatelkou na vlastních nohách. Jejím kurzem Podnikání z pláže prošly tisíce účastníků. Je také autorkou úspěšného eBooku Jak napsat eBook za 14 dní, který ji přináší pasivní příjem kolem 35 000 Kč měsíčně. Právě o budování pasivního příjmu pomocí nástrojů online marketingu jsme si popovídali nejvíce v následujícím rozhovoru.

Stáňo, dle tvých aktivit jsi velice aktivní žena. Maminka tří dětí a k tomu podnikatelka na cestách. Věděla jsi už od mala, že chceš dělat sama na sebe, nebo to přišlo v životě tak postupně?

Ano, vždycky jsem věděla, že chci podnikat. Měla jsem v tom vzor ve svých rodičích a zároveň to byla jediná cesta, jak žít dle mých představ svobodně.

Bohužel když jsem v devatenácti s maturitou v kapse opouštěla gymnázium, věděla jsem s jistotou jednu věc – neumím nic, čím bych se mohla živit. A tak započalo hledání cest, z jakého úhlu podnikání pojmout, sbírání zkušeností, první podnikatelské krůčky, první úspěchy, ale taky první velké chyby a přešlapy. Díky tomu všemu jsem dnes tam, kde jsem.

 

Vím, že jsi absolvovala nějaké kurzy o online marketingu. Měly taky významnou roli v tvých dalších podnikatelských krocích? Doporučila bys některé z nich k absolvování?

Rozhodně tím nejdůležitějším kurzem o online marketingu byla a je v mém případě praxe. Teorie je fajn věc, ale v praktickém životě a podnikání jsou věci často jiné. Základy online marketingu jsem tedy získala v dobách, kdy jsem spolupracovala s mým tátou v jeho firmě a učila se od něj. Často metodou „hození do vody“.

V roce 2010 jsem byla na seminářích Millionaire Mind a Guerrila Business Intensive od T. Harv Ekera a to jsou asi ty semináře, na které se mě ptáš. Oba měly rozhodně význam pro mé další podnikatelské kroky. Nebyly to však semináře zaměřené na online marketing, ale spíše na podnikání a marketing obecně, stejně jako na osobní rozvoj a nalezení vnitřní síly.

Na jednom z nich jsem poprvé uslyšela pojem eBook a to, jak jej jde na internetu prodávat a přitom být kdekoli na světě. Podnikání z pláže! ☺ Fascinovalo mě to a začala jsem se zajímat o to, jak si takové podnikání vybudovat také. V té době ale ještě nebyly aplikace, které nám dnes plážové podnikání usnadňují. Takže ta cesta byla celkem dlouhá a trnitá.

Foto: archív Stáni Mrázkové

 

Adresa tvého webu je podnikanizplaze.cz. Nemůžu si tedy odpustit otázku, jaký je tedy ten recept na podnikání přímo z pláže? Co proto musí člověk udělat? Předpokládám, že koupí jednosměrné letenky to teprve začíná.

Koupě jednosměrné letenky s podnikáním z pláže vůbec souviset nemusí. Já vnímám podnikání z pláže jako metaforu pro svobodný život a podnikání, kdy můžu pracovat a podnikat odkudkoli na světě, v čase, který mi vyhovuje, věnovat tomu tolik energie, kolik právě chci. A zatímco mi chodí objednávky, tak si užívat smysluplně čas tak, jak uznám za vhodné. Třeba právě na té pláži.

Ale každý má tu svou „pláž“ někde jinde. Někdo na Bali, jiný zase uprostřed beskydských lesů nebo ve víru rušných ulic New Yorku. Já sama ráda kombinuji v průběhu roku pláže, hory i naši vesnici, kde máme základnu pro naše výjezdy za dobrodružstvím.

Podnikání z pláže spočívá v tom, že pomocí technik online marketingu a chytrých nástrojů internetu prodáváte například eBooky, online kurzy, video kurzy, ale mohou to být také knihy či fyzické produkty. Podstatou je právě to, že své podnikání můžeš řídit z jakéhokoli místa na světě a přináší to nejen milé peníze, ale především svobodu, čas a seberealizaci.

 

E-mail marketing, eBook, vlastní webovky, copywriting, affiliate marketing. Pro mě jsou to blízké pojmy, ale jiné to může zastrašit a odradit. Ty ale na svých stránkách aktuálně nabízíš online kurz Podnikání z pláže. Prozraď našim čtenářům, co se v něm mohou dozvědět a jakou formou probíhá.

Kurz Podnikání z pláže vznikl v roce 2015 a dala jsem do něj své praktické zkušenosti s dlouhodobým úspěšným prodejem eBooku. Formou videí a textů, které jsou v členské sekci, vedu své studenty krok za krokem a vysvětluji jak základy online marketingu, tak prakticky vytváříme a děláme vše pro to, aby na konci kurzu také začali své eBooky prodávat.

To znamená, že v průběhu kurzu si lidé ujasní své téma podnikání, spustí své webové stránky, začnou psát první články na blog, naučí se základy email marketingu. Dále si vytvoří eBook zdarma i eBook placený, nebo jinou formu online produktu. Naučí se, jak si vše technicky nastavit tak, aby to fungovalo automatizovaně. Také si vytvoří svou fanpage a naučí se základy marketingu na Facebooku.

Kurz je udělán tak, aby i lidé, pro které jsou výše uvedené pojmy španělská vesnice, vše pochopili, naučili se a dokázali si to sami nastavit a vytvořit. A je úžasné sledovat ten vývoj a pokrok, kdy například ženy, které uměly do té doby jen zapnout a vypnou počítač na konci kurzu mají své vlastnoručně vytvořené webové stránky s prvními články a podobně.

Foto: archív Stáni Mrázkové

 

Ale kromě tvého kurzu zní lákavě i eBook s příznačným názvem Jak napsat eBook za 14 dní. Opravdu každý po přečtení má znalosti sepsat svůj vlastní eBook? K čemu mu takový eBook vlastně bude?

Ano, eBook Jak napsat eBook za 14 dní byl mým první placeným eBookem a začala jsem ho prodávat v únoru 2013. Od té doby mi vydělává průměrně jen tento eBook okolo 35 tisíc měsíčně a právě na základě zkušeností s prodejem tohoto eBooku jsem vytvořila kurz Podnikání z pláže.

Z ohlasů klientů, kteří mi píšou, usuzuji, že díky eBooku opravdu každý dokáže sepsat svůj vlastní eBook. A jsou dva způsoby, jak můžete eBook pro své podnikání využít. O tom prvním jsme už mluvili, to je samotný prodej eBooku, kdy je eBook materiálem, ve kterém sdílíte své zkušenosti a know-how.

Druhou možností je eBook zdarma. Ten funguje jako online marketingový nástroj, kdy lidé, kteří přichází na vaše webové stránky, si tento eBook mohou stáhnout výměnou za svůj email. Oni díky tomu získají nějaké hodnotné informace, které právě potřebují, vy díky tomu získáváte 15-20 minut jejich pozornosti, kdy si čtou váš eBook a zároveň touto formou dáváte základy pro důvěru a vztah s klientem.

 

Já bych své téma na vlastní eBook vybrané měla. Ale mnoho lidí nabídne, že nejsou žádní specializovaní odborníci a nevěděli by, o čem ve výsledku psát. Máš nějaké rady a tipy na to, jak vymyslet název a zaměření eBooku, které fungují obecně na většinu společnosti?

Najít téma svého podnikání může být pro mnoho lidí opravdu oříšek a bohužel neexistuje nějaká instantní rada, která by vám mávnutím kouzelného proutku rozsvítila v hlavě a zasela tam téma pro eBook.

Čtenářům bych v tomto případě doporučila mrknout na můj eBook zdarma 8 kroků k podnikání z pláže, kde je v závěru takové cvičení – otázky, které vám mohou pomoci ujasnit si téma podnikání.

 

Děkuji. Tvůj příběh zní stále jako pohádka z daleké budoucnosti. To opravdu nemáš žádné další povolání, rozuměj “běžné”, povolání, které by ti přinášelo stabilní příjmy.

Moje podnikání mi už dnes přináší stabilní příjmy, jak jsem už zmiňovala, jen samotný eBook Jak napsat eBook za 14 dní mi průměrně vydělává okolo 35 tisíc měsíčně a to samozřejmě není můj jediný eBook. Minulý rok jsme například s kamarádkou vydaly eBook Jak napsat, vydat a prodat knihu, který si během prvního týdne koupilo více než 300 lidí.

Mou knihu Podnikání z pláže má ve svých knihovničkách více než 15 tisíc lidí a mými online kurzy prošlo přes 2 000 studentů. Takže to už je dnes celkem velký projekt, který mi přináší příjmy, které by mi určitě žádné „povolání“ nenabídlo.

Mě navíc rozhodně představa zaměstnání a vyměňování mého času za peníze nikdy nevzrušovala v tom pozitivním slova smyslu, ba naopak, spíše mě taková představa děsí. Já můj příběh vůbec nevnímám jako pohádku z daleké budoucnosti. Podnikání z pláže je podnikání, jako každé jiné, které prostě využívá to, co dnešní doba nabízí – internet. Rozhodně to není nějaký typ zbohatnutí přes noc nebo rychlých prachů. Vyžaduje to energii, čas a úsilí. Když do toho jdete naplno a pár měsíců makáte na svém projektu, tak pak může přijít odměna ve formě těch pláží. :)

Foto: archív Stáni Mrázkové

 

Tak to opravdu můžeš s klidným svědomím cestovat. Prozraď nám, kde se zrovna nacházíš a kam se v letošním roce 2017 chystáš.

Aktuálně se nacházím na týden v našem domě na Severní Moravě, vrátili jsme se z lyží v Rakousku a předtím jsme strávili 4 týdny v únoru na Floridě a následně týden v Dominikánské republice. Příští týden letíme do Bangkoku a pak se budeme přesunovat na dva týdny do Bhútánu.

Dobrodružství na cestách mě vždy bavilo, ale stejně tak mě pak baví období pohody v komfortní zóně tady doma v Česku.

 

Plány jsou to hezké a přeji, ať ti vyjdou. Ale pořád mnoho lidí nevěří, že lze cestovat i s dětmi. Já vím, že máš hned tři. Jak s nimi skloubíš svoji práci, dlouhé lety a cestování po exotických zemích?

Dcery mají osm a deset let a syn teď v Bhútánu oslaví první narozeniny. Cestovat jsem s nimi začala intenzivně v roce 2012, kdy jsme odjeli na 7 měsíců do Španělska. Půlka rodiny a přátel klepala na hlavu, že budu děti tahat přes celou Evropu tam a zpátky každý měsíc, protože je mám s jejich tatínkem ve střídavé péči. Byla to tenkrát úžasná zkušenost pro nás všechny.

Děti se cestování přizpůsobují celkem v pohodě, to spíše my rodiče se musíme vyrovnávat se svými strachy a obavami z toho, co na nás na cestách číhá. Nebudu zakrývat, že je to někdy pro mě jako matku někdy náročné. 99% strachů je ale jen v mé hlavě a čím více cestujeme, tím více zjišťuji, že všechna ta potenciální nebezpečí jsou jen výplodem mé fantazie.

Práci si většinou nechávám na období, kdy jsme v Česku a děti chodí do školy, případně mám hlídání pro malého syna. Na cestách, pokud pracovat potřebuji, tak pracuju večer, když děti spí.

 

Teď mě napadá, jak to mají tvé děti s výukou. Učíš je sama nebo navštěvuji školičky v zahraničí? Povedeš je také jednou cestou k vlastnímu podnikání?

Starší dcery chodí v Česku do školy a tak s námi v zimě jezdí na měsíc. Na tu dobu je škola uvolní z výuky a učím se s nimi já. Další část cest se snažíme pak napasovat na jejich prázdniny, ať už zimní, jarní nebo dlouhé letní.

Po měsíci s námi se vrací domů za tatínkem a kamarády a my ještě třeba další měsíc cestujeme. Každý rok je to trošku jiné. Většinou trávíme přibližně polovinu roku na cestách v zahraničí, dcery jsou s námi z toho tak 2 – 3 měsíce. Kdyby nebyly ve střídavé péči, řešili bychom to domácí výukou, která už dnes není problémem.

Foto: archív Stáni Mrázkové

 

Vytváříš online kurzy, napsala jsi knihu, jsi autorkou úspěšného eBooku, máš ještě nějaký vyšší cíl? Co je tvým dlouhodobým snem, pokud to není tajemství?

Mým posláním je ukazovat lidem cestu k vlastnímu podnikání a ke svobodě a seberealizaci. To je taková zlatá nit, která se prolíná veškerou mou tvorbou. Vím, že skrze své online kurzy měním mnoha lidem životy, a to je pocit, který je pro mě tím naplněním i vyšším cílem.

Splnila jsem si všechny své sny a přání a uvědomila jsem si, že to mi nezaručí, že budu doživotně šťastná a spokojená. A tak už si nevymýšlím sny proto, abych jich dosáhla, ale prostě proto, že mě baví ta cesta. A mezitím dělám práci, díky které můžu měnit svět alespoň po malých kouscích a vím, že můj pobyt na téhle planetě má i nějaký vyšší smysl.

 

Dovol mi poslední otázku. Na tvém webu jsem narazila na slogan: “Dejte si za cíl žít takový život, ze kterého si nemusíte brát dovolenou.” Znamená to, že ty sama žádnou dovolenou nemáš? Anebo ji máš vlastně pořád? :)

Když se vaše vášeň a radost spojí do podnikání a práce, prolnou se tyto dvě části života do sebe a nemáte potřebu brát si dovolenou.

Neodděluju podnikání, život, užívání si. Prostě to všechno do mého života patří a někdy je to více o užívání, jindy je to více o práci a tvoření.

Foto: archív Stáni Mrázkové

 

Stáňo, jménem redakce Startitup.cz ti děkuji za rozhovor a přeji spoustu úspěchů přímo z pláže od moře.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]