0

sdílení

Staň se lepším člověkem pomocí cestování

Michaela Líšková / 19. listopadu 2016 / Zajímavosti

Říká se, že cestování je jediná věc, která tě obohatí, ačkoli za ni zaplatíš. V těchto slovech se skrývá více pravdy, než sis možná myslel a hned ti vysvětlím, proč je tomu tak.

 

Kromě zcela očividného faktu, který ti cestování nabízí – úžasné zážitky a nezapomenutelné vzpomínky, cestování má na tebe (jako lidskou bytost) silný vliv, který si ani neuvědomuješ.

Je čas na trochu sebereflexe, takže si vzpomeň na své blízké i daleké cesty a sám posuď, do jaké míry cestování zatím změnilo tebe.

Cestování tě učí hodnotu vytváření nových přátelských vazeb

Možná jsi typ člověka, který si nové přátele tady doma vytváří jen velmi těžko. Přátelé už přece máš, nové nepotřebuješ, že? Jenže při cestování se i tento povahový rys schová do kouta, protože cestování je ten nejlepší způsob, jak potkat ty nejzajímavější lidi. A navíc, takové seznamování je velmi jednoduché, protože oba hned víte, že máte společnou zálibu, která vás spojuje a na které můžete stavět. Netřeba snad ani připomínat, že je určitě skvělou výhodou mít přátele po celém světě.

Cestování je skvělým kurzem geografie a orientace

Pokud také patříš mezi ty, kteří ani nevědí, kde je jih či sever, ztrácíš se, kde to jen jde (neboj se, nejsi v tom sám), cestování může být i v tomto případě dobrým učitelem. Navštěvuješ nová místa, na kterých jsi nikdy nebyl a ani nevíš, kam by ses podíval dříve. Co je lepší, než umět najít cestu za svým cílem a zcela bez pomoci? Kromě toho, že budeš znát i méně známá čínská města nebo pojmenuješ svůj oblíbený kousek ráje v Karibiku, budeš se celkově lépe a snadněji orientovat i v mapách, a když vyjdeš z obchodu na plné ulici, možná konečně najdeš ten správný směr cesty.

home-owner-buff comfoto: home-owner-buff.com

Cestování tě učí trpělivosti

Asi nic tě tak neobrní trpělivostí jako pořádná dávka cestování. V rozvojových zemích není všechno organizováno tak, jak jsme na to zvyklí v Evropě. Spoj, na který čekáš už dvě hodiny, dnes možná ani nepřijde. Místní jsou tak překvapeni tvou bílou tváří, že se cítíš jako celebrita a trasa, která ti měla trvat 15 minut, se najednou protáhla na hodinu a celý tvůj harmonogram se posunul.
Když cestuješ, nic není pevně dáno, a to ani v úžasné a dokonalé Americe. Myslíš si, že máš perfektní časový plán? Ne, to nemáš. Mnohokrát se stanou věci, které jsi nepředvídal ani ty. To se stává. A i se to stane. Zpočátku budeš možná zuřit a budeš nervózní, časem se ale naučíš brát věci takové, jaké jsou a nebudeš se trápit věcmi, které nezměníš. Krok za krokem se budeš obalovat trpělivostí a najednou si uvědomíš, že jsi úplně jiný člověk, než před rokem.

 

Cestování tě učí skromnosti

Rád si doma trochu vyhodíš z kopýtka, jdeš na pivo s kámošema několikrát do týdne, nebo si dopřeješ (sice předraženou, ale) výbornou večeři ve tvé oblíbené restaurací? Jen utrácíš a ani sám nevíš kde? Při cestování se najednou transformuješ na někoho jiného a počítáš každou bankovku a minci, kterou najdeš v peněžence. Stanovil sis nějaký denní limit na jídlo, na zábavu, na transport z bodu A do bodu B (samozřejmě přes body E, k a z, abys toho viděl co nejvíce) a najednou se z tebe postupně stává zodpovědnější osoba, která si rozmyslí, za co utratí peníze. Nikdo přece nechce přijít na mizinu na opačné straně světa a pak sklíčený volat rodičům nebo známým, jestli tě mohou založit. V zahraničí si více uvědomuješ hodnotu peněz a tento fakt tě postupně formuje.

onthegotours comfoto: onthegotours.com

Cestování tě učí požádat o pomoc

Přestože ti doma může přijít často nemyslitelné, že zastavíš na ulici cizího člověka a požádáš ho o pomoc, protože ano, všichni vždy někam spěcháme, nebo nás vždy zastaví lidé, kteří chtějí peníze, takže raději nepokoušíme štěstí a dále bloudíme ztraceni po cizím městě. V zahraničí je téměř nemožné, aby ti lidé nepomohli. Možná ses chtěl pouze zeptat, jestli někdo neví, kde je nejbližší hotel, protože bys musel strávit noc venku uprostřed ničeho, a místo toho skončíš s plným žaludkem vydatné večeře ( za kterou si navíc neplatil) v měkké posteli. Žádný výmysl, mému bratrovi se přihodilo přesně toto. A to je jen jeden z milionu příkladů. Neříkám, že je to pravidlo a udělá to každý. Ale lidé se snaží pomoci, zvláště když vidí, že jsi cizinec. Takže se nemusíš bát požádat o pomoc. Sám budeš překvapen tím rozdílem u nás a v zahraničí.

 

Cestování tě učí, že jsi pouze malá, malilinká rybka v obrovském oceánu

Začnu tím, jaká jsi skvělá a unikátní bytost. A jak se říká, že KAŽDÝ člověk je výjimečný. Takže s celkovou populací lidstva to znamená přes 7 miliard jedinečných bytostí, což je již docela slušné číslo. Každý z těchto lidí, včetně tebe, má stejné právo jako ty snít o tom, čeho chce v životě dosáhnout. Někteří toho dosáhnou, jiní ne. Na cestách potkáš mnoho lidí, u kterých se budeš cítit jako plankton. Ne proto, že by ti dávali pocítit, že jsou něco víc, ale proto, že se s nimi dáš do řeči, zjistíš, že jsou ještě mladší, než ty a už si plní sny a makají na své budoucnosti, zatímco ty sis užíval sladké nicnedělání. Tito lidé tě zpočátku možná demotivují, později inspirují, ale jak je budeš na cestách setkávat stále víc, najednou si uvědomíš, že pro někoho si takovou inspirací i ty sám. Přestože jsi tedy jen malá rybka ve velkém oceánu, pokud si půjdeš za tím, co je pro tebe důležité, jednoho dne se tam určitě dostaneš.

healthytravelblog comfoto: healthytravelblog.com

Cestování ti rozšiřuje horizonty

Také rád posloucháš příběhy lidí, kteří cestují a tiše jim závidíš všechny ty úžasné věci, které na svých cestách zažívají? Chceš vyprávět své vlastní příběhy? Tak cestuj. Na cestách potkáváš množství a množství nových lidí. Mluvíš s nimi, bavíte se, cestujete spolu. A ani sám nevíš jak, najednou trochu více vidíš do politické situace v Turecku, víš něco víc o tom, jak se žije v Kazachstánu, stojíš na srílanské pláži, odkud pár let dozadu přišla obrovská tsunami … Během cestování na tebe z každé strany působí nesmírné množství nových informací, které nasákneš jako houba. Tyto informace tě také formují a najednou dojdeš do bodu, kdy vyprávíš stejně neuvěřitelné a poutavé příběhy jako tvoji známí.

 

Cestování tě učí akceptovat a tolerovat

Když jsi doma v bezpečí a z médií slyšíš, co se děje ve světě kolem tebe, jsi nakonec rád, že žiješ v našem malém Česku. Přisvojil sis recenze jiných zemí na základě toho, co ti nabízejí média a ostatní lidé ve tvém okolí. Když cestuješ, vidíš lidi takové, jací jsou ve skutečnosti. Bez pozlátka, které ti dosud média nabízela. Bez vší té špíny, kterou na danou kulturu házeli lidé ve tvé blízkosti. Utvoř si názor na základě vlastních zkušeností. Na cestách se naučíš nejen nové věci o nové kultuře, ale této kultury si začneš vážit o něco víc. Rozdíly, které vidíš, se naučíš akceptovat, tolerovat, s některými se dokonce možná ztotožníš. Protože si uvědomíš, že ty rozdíly, které nás navenek možná rozdělují, nás z lidského hlediska naopak spojují.

excelintercambio comfoto: excelintercambio.com

Cestování ti vyvíjí chuťové buňky

Vzpomeň si na všechno to úžasné a neopakovatelné jídlo, které jsi ochutnal na toulkách světem. Mnohá z těchto jídel určitě nebyla něco, co najdeš v běžných českých obchodech, a přece ti zachutnala. Měla něco, co si tě úplně podmanilo. Možná ti chutnají žabí stehýnka, možná sušení brouci na špejli, možná extra pálivá omáčka na suché rýži. Cestuješ a zároveň objevuješ nové chutě. Ochutnáš něco, cos předtím nikdy ani neviděl a netušil, že taková kombinace může vůbec existovat, natož aby ti i zachutnala. Ale z nějakého důvodu ti zachutná. A ty chceš zkoušet stále více a více. Ovšem, občas se i mistr tesař utne a ty ochutnáš něco, co chutná přesně tak, jak to vypadá. Je třeba zkoušet a objevovat. Tak jako během svých cest dospíváš ty, tak budou dospívat i tvé chuťové pohárky. A na tvých dobrodružstvích ti určitě mnohokrát poděkují.

 

Cestování tě naučí, že doma je doma

Můžeš brázdit moře a oceány, letět na nejvzdálenější ostrov, koupat se ve špinavé řece, tančit s domorodci a zažívat neuvěřitelné chvíle, po příchodu z dlouhé cesty si mnozí uvědomí, že i když je svět neskutečně nádherné a fascinující místo, doma je doma, a to z jednoduchého důvodu – máš tu rodinu a přátele, ty nejdůležitější lidi ve tvém životě. Pokud tedy necestujete spolu, což asi není vždy možné. I po dlouhém odloučení se mnozí rádi vracejí domů, ke svým kořenům a milovaným osobám, protože tam jsou nejšťastnější.

Contiki comfoto: contiki.com

Cestování tě učí, že jsme všichni stejní

Když jsme byli menší, mysleli jsme si, že jsme všichni neskutečně odlišní. Že děti v Keni žijí pouze v starých chatrčích, spí na zemi a jedí hlínu. Nebo že Kirgisko je plné lidí prohánějící se nahoru-dolů krajinou na koních v starých šatech.
Pak jsme už najednou starší, začneme cestovat, poznávat lidi a země a uvědomíme si ten zarážející fakt – že jsme všichni stejní. A to děvče, o kterém sis myslel, že nemá dobré vzdělání, neboť má na hlavě burku a pochází z jiné kultury, ti najednou řekne takové věci, o kterých se stydíš přiznat, že si je nikdy neslyšel. Ten kluk z malé země, o níž ani nevíš, jestli má internet, má stejné názory na diskutované téma jako ty. Ale jak je to možné? Když cestuješ, uvědomíš si, že všechny ty obrazy lidí a zemí, které jsou nám celý život předesílány, nemusí být nutně pravda. Z lidí nedělá hloupější nebo horší pouze samotný fakt, že se nenarodili v zemích prvního světa. Afrika není celá o písku a zvířatech. Asie je domovem stejně vyspělých lidí jako jsi ty sám. I když pocházíme z jiných zemí, jsme stejní. Na toto všechno ale musíš přijít ty sám, postupně.

 

Cestování vytváří nezapomenutelné vzpomínky

V neposlední řadě ta krásná část cestování – nezapomenutelná, nádherná místa, skvělí (a výjimeční) lidé, zábava a nejlepší vzpomínky, které si uchováš až do konce svého života. Cestování je způsob, jak žít naplno, těšit se z maličkostí i velkých věcí. Skvělý způsob, jak zažít letní flirt, ale i najít lásku na celý život. Poznat kamarády z různých koutů světa a zažít nezapomenutelné chvíle, které ti i v pochmurných dnech připomenou, jaký umí být život krásný.

AIESEC itfoto: aiesec.it
Zdroj: lifehack.com , zdroj titulní fotografie: royalfashionist.com

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]