Spolutvůrce WhatsAppu Jan Koum vyrůstal v chudobě. Dnes je miliardář díky Facebooku

Richard Vitkovský / 28. května 2017 / Business

zdroj: youtube.com

Tipnul by sis, že člověk, který vyrůstal ve skromných podmínkách a bez tekoucí vody, patří dnes mezi miliardáře? V dnešním světě není opravdu nic nemožné. A Jan Koum by o tom mohl mluvit. Je spolutvůrcem aplikace WhatsApp, která slouží ke komunikaci, ale k bohatství mu dopomohl až Facebook.

Jan Koum pochází z Ukrajiny a určitě víš, že život v této zemi není idylka. Proto je jeho úspěch o to obdivuhodnější. Hodnota jeho majetku se odhaduje na 9,5 miliardy dolarů. Dá se říci, že málokterý člověk vytěžil z úspěchu sociální sítě Marka Zuckerberga více než on, a to díky poměrně jednoduché aplikaci WhatsApp. Ale nebylo tomu tak vždy.

Život v Ukrajině: nic pro padavky

Jan se narodil ve městě Kiev v roce 1976, avšak svůj život prožíval v městečku Fastiv, které se nachází nedaleko. Podmínky zde byly opravdu tvrdé. Vždyť která škola nemá vlastní koupelnu? Jan si vzpomíná, že jako děti musely ve 20stupňových mrazech docházet do další budovy křížem přes parkoviště, aby se mohly umýt. Přišlo však vykoupení. Když mu bylo 16 let, emigroval se svou matkou na západ. Kam jinam než do Ameriky, která byla v té době rájem migrantů.

WhatsApp

zdroj fotografie: pixabay.com

Opuštění komunismu pro ně bylo vykoupením a slunečná Kalifornie jim hned zvedla náladu. Obývali tu malý apartmán a jejich život plynul v pohodě. Ale od ideálu to mělo ještě daleko, neboť žili ze sociálních dávek. Na střední škole nebyl Jan velmi dobrým studentem a jen málo chybělo k tomu, aby studium nedokončil. Ale bavily ho počítače. Byl samoukem. Kupoval si různé příručky, a když je přečetl, vrátil je zpět.

Navzdory neúspěchům na střední se rozhodl jít na univerzitu v San Jose. Po škole byl zaměstnán jako tester bezpečnosti ve firmě Ernst and Young. Při práci potkal pracovníka z firmy Yahoo Briana Actona, díky kterému zde získal novou práci. V práci pro Yahoo to dotáhl na funkci provozovatele infrastruktury, avšak po devíti letech přišel čas na změnu.

Opustil zaměstnání společně s kolegou Brianem Actonenm a věnovali se cestování po Jižní Americe. Následně se nerozlučná dvojka rozhodla požádat o práci ve firmě Facebook. Ale asi nebyli dost dobří, protože se oba setkali se zápornou odpovědí.

Raketový úspěch díky Facebooku

Začali přemýšlet, co dělat, až Jana napadlo vytvoření aplikace, která měla umožnit nastavení statusů v mobilních telefonech. Následně se rozhodli udělat plnohodnotnou komunikační aplikaci. A WhatsApp byla na světě. Samotní tvůrci chtěli, aby soukromé informace zůstaly soukromými, a proto aplikace nevyžaduje mnoho detailů. Aplikace se dostávala do povědomí bez jakékoliv reklamy hlavně v rozvojových zemích jako náhrada smskování.

WhatsApp

zdroj fotografie: pixabay.com

V roce 2012 appka upoutala samotného bosse Facebooku Marka Zuckerberga, který Janovi zavolal a dokonce spolu vyrazili na první schůzku. Pak následovaly další. V roce 2014 na společném obědě předestřel Mark svůj plán vzít firmu pod svá křídla. Koum si nechal pár dní na rozmyšlenou a následně nabídku podepsal. Jeho podíl ve společnosti WhatsApp měl najednou hodnotu více než 6 miliard dolarů. Zároveň začal pracovat pro Facebook za skromný plat 1 dolar ročně.

V akciích Facebooku získal miliardy. Pouze v roce 2016 prodal více než polovinu svých akcií v hodnotě více než 5 miliard dolarů. I přesto má ve zvyku šetřit. I když sportovním automobilům Porsche neodolá. Nerad vystupuje na veřejnosti, bydlí stále ve stejném domě a má stejné přátelé. Ukrajinský původ se nezapře. Jeho aplikace se stala masovou záležitostí i díky Facebooku. Dnes ji používá více než 1,2 miliardy lidí.

Zdroj: businessinsider.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]