Spojené království testuje silnice z recyklovaného plastu, které jsou levnější a více vydrží

Rudolf Nečas / 27. dubna 2017 / Eko

zdroj: facebook MacRebur

Lepší cesty a zároveň využití plastového odpadu? To zní skvěle.

Na povrchu naší planety jsme doposud stihli vybudovat přibližně 40 milionů kilometrů silnic. Na tyto cesty byly použity stovky milionů barelů ropy. Toby McCartney proto přišel s řešením problému, který spočívá v plýtvání přírodními zdroji a znečištění plasty. Jeho společnost MacRebur buduje cesty, které jsou o 60 % pevnější než klasické asfaltové, a ještě k tomu vydrží desetkrát déle. Ptáš se jak je to možné? Odpovědí je recyklovaný plast.

foto: facebook MacRebur

Cesty si toho zažijí dost. Zabrat jim dávají auta, ale i počasí. A v našich oceánech plave neskutečné množství plastového odpadu. To se ale možná změní díky Tobymu, který našel řešení pro oba problémy. Jeho firma mění 100% recyklovaný plast na MR6 pelety. To jsou malé pelety vyrobené z plastového odpadu, které nahrazují bitumen, který se vyrábí z ropy a používá se na spojování cest.

Běžné silnice se skládají přibližně z 90 % kamene, písku a vápence, zbývajících 10 % tvoří bitumen. V cestách od MacRebur je téměř všechen bitumen nahrazen plastovým odpadem z domácností, farem a průmyslu. Většina z tohoto odpadu by jinak skončila na skládkách.

V továrnách na asfalt jsou pelety MR6 smíchány s kamenem z kamenolomu a trochou bitumenu. Dělník z takové továrny pro BBC řekl, že proces je stejný, jako příprava klasického asfaltu.

Toby dostal nápad poté, co se učitelka zeptala jeho dcery, co žije v oceánu. Tobyho dcera odpověděla: „Plasty.“ Nechtěl, aby vyrostla ve světě, ve kterém by to byla pravda. Také strávil nějaký čas v Indii, kde viděl, jak místní opravovali díry v cestách tak, že do nich naházeli plast a zapálili ho. Společnost MacRebur založil s kamarády Nickem Burnettem a Gordonem Reidem. První silnice od MacRebur vede k Tobymu domu a nyní společnost položila další v hrabství Cumbria ve Spojeném království.

foto: facebook MacRebur

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]