0

sdílení

SpaceX vybrala na cestu kolem Měsíce dva bohaté turisty

/ 2. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: theverge / businessinsider

SpaceX včera oznámila své ambiciózní vesmírné plány na rok 2018.

 

Společnost se rozhodla vyslat na cestu kolem Měsíce dva lidi, astronauti to však nejsou. Jde o bohaté turisty, kteří měli k dispozici celkem vysoký budget na cestování, a to nejen kolem světa. SpaceX se tak stane první společností, která na oběžnou dráhu vyšle obyčejné civilisty.

Tato mise má také napodobit projekt, kterým se již delší dobu zabývá NASA. Tuto vesmírnou společnost Bílý dům požádal, aby posoudila možnost vyslat běžné lidi na vesmírný výlet. První takový let by se měl uskutečnit obří raketou Space Launch System (SLS).

zdroj fotografie: theverge.com

S oznámením plánu SpaceX se zdá, že začíná další vesmírný závod mezi veřejným a soukromým sektorem. To je samozřejmě dobrá zpráva pro Američany, kteří tak mají hned dvě entity, které mohou dostat civilisty blíže k Měsíci.

SpaceX, ale i NASA, disponují raketami, které zvládnou v podstatě to samé a navzájem si konkurují. Otázkou nyní zůstává, která z nich zvládne svou práci udělat efektivněji a za co možná nejpřijatelnější rozpočet. SpaceX je však v tomto směru sebevědomá a je si jistá, že misi zvládne provést lépe a za méně peněz. Ze strany SpaceX je však takové vyjádření vskutku ambiciózní, zejména v dobách, kdy se k moci dostala nová vláda podporující společnost NASA.

zdroj fotografie: theverge.com

NASA momentálně disponuje raketou SLS s kapslí Orion, kterou vyvíjeli více než deset let. Na druhou stranu SpaceX sestrojil Falcon Heavy, což je vlastně větší verze Falcon 9. Falcon Heavy si však ještě „nezalítal“, ale mělo by se to změnit už letos v létě.

Co však budou tyto sci-fi plány oba vesmírné giganty stát? Přece jen, právě cena je v tomto případě klíčovým faktorem další budoucnosti vesmírné turistiky. Jeden start SLS by měl mít cenovku 1 miliardy, avšak NASA pevně doufá, že se jí náklady ještě podaří snížit. Je si zřejmě vědoma, že SpaceX má v této oblasti výrazně navrch. Cena startu jejich rakety by se měla pohybovat okolo 90 milionů.

zdroj fotografie: theverge.com

SpaceX má sice navenek velmi velké ambice a tvář neporazitelného soupeře, ovšem potýká se i s pochybnostmi, a to ze strany odborné veřejnosti. Odborníci například zpochybnili některé z konstrukčních postupů firmy. Jeden z poradců pro NASA vyjádřil znepokojení nad palivem použitým ve Falcon 9. Tankování jejich vesmírné lodi s živou posádkou na palubě považuje za velmi riskantní operaci.

zdroj : theverge.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]