0

sdílení

Soutěž a podnikej – šance pro středoškoláky proniknout do světa podnikání

/ 16. ledna 2017 / Business

zdroj: archiv Soutěž a Podnikej

Dobré nápady nejsou omezeny věkem. I přes to je ale většina projektů na podporu podnikání zaměřena na dospělé. Tvůrci projektu Soutěž a podnikej si to uvědomují a chtějí dát naopak šanci i mladším mozkům.

Všichni ambiciózní studenti druhých, třetích a čtvrtých ročníků středních škol v České republice se mají možnost do projektu přihlásit, představit své kreativní a inovativní nápady, uvést je do praxe a vyhrát zajímavé ceny, které jim pomohou proniknout do světa podnikání. Hlavní motivací je pro soutěžící obchodní cesta do Chicaga či další ceny v podobě seminářů, služeb zaměřených na rozjezd podnikání nebo také sama zkušenost pracovat na svém projektu se zkušenými lidmi z oboru.

Smyslem projektu je především dlouhodobě motivovat podnikatelsky smýšlející středoškolské studenty k uskutečněních jejich snů a nápadů. Ty by měly být prospěšné nejen jim samotným, ale i jejich okolí. Organizátoři soutěže věří, že z takovýchto studentů se v budoucnosti stanou sebe motivovaní, nezávislí a úspěšní lidé, jejichž inovativní nápady budou schopné měnit životy mnoha lidí u nás i v zahraničí.

V letošním prvním ročníku měli studenti možnost soutěžit jednotlivě i v týmech až tří studentů. Každý vybraný projekt poté dostal svého mentora z řad významných osobností české podnikatelské scény. Ti jim v průběhu osmi týdnů pomáhali s převedením teoretického konceptu do praxe. Stejně jako v reálném životě tedy nestačí mít dobrý nápad, ale záleží také na jeho realizaci. Nejprve se poměřovali síly na regionálním poli, ty nejlepší nápady poté postoupily do celostátního klání, které proběhne 20. ledna 2017 v Prague Startup Centre.

A jaké projekty postoupily?

„Hračky s příběhem“ – Anna Suková

Anna_Sukovaarchiv Soutěž a Podnikej

Za pražský region do finále postoupila Anna Suková s myšlenkou opětovného využití hraček. Tento sociální projekt si klade za cíl udělat použitými hračkami radost dalším dětem a dát možnost přivýdělku znevýhodněným. Hračky by nejprve Anna sháněla sama, časem by chtěla zapojit kontejnery na hračky podobné těm na oblečení. Hračky by se dále opravovaly a čistily, což by poskytlo nová pracovní místa pro např. matky z azylových domů, matky ve finanční nouzi, důchodce či pro lidi s postižením. Opravené hračky by se zpět prodávaly, zpočátku přes e-shop. Současně by ale Anna chtěla spolupracovat se školkami a dětskými domovy, kam by byly hračky prodávány levněji. Navíc 20 % výnosu z každé prodané hračky by mělo být věnováno dětským a azylovým domů.

„HADE MADE“ – Klára Urbanová

Klara_Urbanova_HADE_MADEarchiv Soutěž a Podnikej

Výherkyní ve zlínském regionu se stala Klára Urbanová s vlastnoručně vyráběnými čelenkami. Klára se zaměřuje na jedinečnost každého zákazníka a jejím cílem je tedy vytvořit čelenku přesně tak, aby vystihla jeho osobnost. Na obyčejnou čelenku Klára z Fimo hmoty tvaruje květiny, ovoce a další tvary dle přání zákazníka, které poté namaluje barvou a připevňuje k čelence. Čelenky jsou módní záležitostí, která ale zároveň umožňuje nositeli vystoupit z davu. Klára sama zdůrazňuje, že „nezáleží na věku, orientaci, rase ani náboženském vyznání – čelenky HADE MADE jsou pro Tebe“.

„Eco nuts“ – Vít Černý

Vit_Cernyarchiv Soutěž a Podnikej

Ekologický projekt Víta Černého zvítězil v ostravském regionu. Spočívá v prodeji ořechů v kelímcích z přirodu nezatěžujícího bio materiálu, které navíc budou obsahovat speciální víčka, ve kterých budou slisované substráty se semínky bylinek. Po pochutnání si na ořeších může Vítův zákazník použít kelímek jako květináč, tabletu se substrátem zalít vodou a vypěstovat si novou, vlastní rostlinu.

„Bus radar“ – Bára Romová

Bus_Radar_Barbora_Romovaarchiv Soutěž a Podnikej

V Ústecké kraji byl nejúspěšnější projekt Báry Romové, která by chtěla vytvořit aplikaci, která umožňuje na mapě přesně sledovat aktuální pozici spojů MHD, a zjistit si tak jejich přesný čas příjezdu, zpoždění a případně si i zakoupit online jízdenku. Tato aplikace by měla cestujícím vyřešit spoustu problémů a místo čekání jim umožnit využít čas efektivněji.

„Hush“ – Marek Hujo

Marek_Hujoarchiv Soutěž a Podnikej

Dalším postupujícím je Marek Hujo z Ostravského kraje, který dostal od poroty divokou kartu a do finále postoupil ze druhého místa. Ten porotě představil inovativní dámský hřeben, který má usnadnit každodenní česání a udržování hřebenu v čistotě. Pomocí jednoduché gumové pomůcky se dají zachycené vlasy z hřebenu snadno odstranit a vyhodit do koše, což výrazně ulehčí práci s čištěním hřebenu.

„Smart lavice“ – Kryštof Otto Fučík, Pavel Mrázek

Pavel_Mrazek_a_Krystof_Otto_Fucikarchiv Soutěž a Podnikej

Poslední projekt, který se probojoval do finále pochází od studentů z Jihomoravského kraje. Ti představili koncept tzv. smart lavice. Tvůrci chtějí změnit koncept školních lavic, které se, jak sami říkají, od císaře pána téměř nezměnily a nevyhovují potřebám dnešních studentů. Nový design by měl kromě prostoru na tužky obsahovat i vlastní napájecí zdroj, který bude připojitelný klasickou zástrčkou i USB kabelem.

Tak koho tipujete na vítěze?

 

Pokud Vás soutěž zaujala a chcete se dozvědět více, sledujte http://soutezapodnikej.cz/.
Zdroj info: tisková zpráva
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]