0

sdílení

Solární panely budou díky nové technologii o 70% účinnější

Simona Hanzelová / 27. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Tým výzkumníků z Izraele vyvinul novou technologii za účelem zvýšení účinnosti solárních článků. Jde tak o další významný krok na cestě za čistou, obnovitelnou energií.

 

Výzkumníci z Technion Israel Institute of Technology nedávno učinili průlom v technologii solárních článků. Zjistili, že účinnost stávajících fotočlánků by se mohla zvýšit o více než 70%. Množství slunečního světla, které dokážou solární články přeměnit na využitelnou energii, je obvykle omezeno přibližně jen na 30%. Týmu z Technionu se však podařilo vyvinout nové termodynamické nástroje, které pracují na zachycení ztracené energie, kterou následně přeměňují na elektřinu, což zvedá účinnost solárních článků až na 50%. Výsledky této studie byly nedávno zveřejněny v časopise Nature Communications.

solar-panels-stock-photo-1020x610

Výzkumný univerzitní tým se sídlem v izraelské Haifě pracoval na zlepšení účinnosti solárních článků, aby ještě více zvýšil benefity čistých, obnovitelných zdrojů energie. Vytvořili fotoluminiscenční materiál, který absorbuje sluneční záření, a následně přeměňuje teplo a světlo ze Slunce na ideální záření. To osvětluje fotoelektrický článek a umožňuje vyšší konverzi účinnosti. Výsledkem je zvýšení účinnosti solárních článků ze 30 na 50%.

Technion-photovoltaic-cell-efficiency-1020x610

Sluneční záření během své cesty do fotoelektrických článků naráží na speciální materiál, vyvinutý speciálně pro tento účel. Tento materiál se pak ohřívá nevyužitou částí spektra. Kromě toho, sluneční záření v optimálním spektru je absorbováno a znovu vyzařováno v modrém spektru. Toto záření je následně sklizené solárním článkem, a tímto způsobem je světlo i teplo přeměněno na elektřinu. Tým z Izraele na své inovaci i nadále pracuje a věří, že v příštích 5 letech přijde i s komerčním využitím produktu.

zdroj článku a fotografií: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]