Solárně napájená kůže může protézám dodat pocit hmatu

Rudolf Nečas / 26. března 2017 / Tech a inovace

zdroj: University of Glasgow

Skvělé zprávy pro lidi s protézami.

Výzkumníci z University Lindou of Glasgow vytvořili syntetickou kůži, která by mohla lidem s protézami končetin navrátit pocit hmatu. Oděná je v grafenu, který je vytvořen z uhlíku a při tloušťce jen jeden atom je pevnější než ocel. K napájení elektronické kůže jsou použity solární panely. „Díky tomu dokážeme vytvořit zcela energeticky samostatnou protetickou končetinu,“ řekl Ravinder Dahiya.

foto: University of Glasgow

Grafen a solární články jsou pro tento projekt ideálními kandidáty, a to kvůli unikátním fyzikálním vlastnostem prvního z nich. Optická průhlednost grafenu je velmi dobrá a dokáže propustit až 98% světla. Je také vodivý, což znamená, že může být použit pro přenos elektřiny k senzorům, které měří vlastnosti, jako je teplota a tlak. „Díky těmto vlastnostem by protetická ruka byla schopna správně uchopit měkké materiály, s nimiž mají normální protézy problém,“ řekl Dahiya.

Vzhledem k tomu, že vyrábí vlastní energii z přírodního zdroje, inženýři říkají, že elektronická pokožka dokáže fungovat déle, než podobné materiály poháněné bateriemi nebo napojené ke zdroji napájení omezujícímu přenosnost, která je u protéz klíčovým prvkem.

 


 

Protože elektronické kůži stačí napájení 20 nanowattů na centimetr čtvereční, dokážou ji napájet i solární články s tou nejnižší účinností. Energii generovanou kůží vědci zatím nedokáží uchovávat, ale zkoumají způsoby jak nespotřebovanou energii převést do baterií, z nichž může být kůže v případě potřeby napájena.

Kromě protéz by elektronická kůže mohla znamenat velký průlom i pro oblast robotiky. „Kůže schopná cítit dotek otevírá možnosti budování robotů schopných dělat lepší rozhodnutí týkající se bezpečnosti lidí,“ řekl Dahiya. „Například robotovi pracujícímu na konstrukční lince se velmi sníží pravděpodobnost zranění člověka, pokud robot ucítí, že někdo nečekaně vstoupil do jeho prostoru.“

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]