0

sdílení

Smyslem života není štěstí, ale užitečnost

Šimon Hale / 24. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Asi každý z nás jednou dospěl do bodu, ve kterém se zamyslel nad tím, co je vůbec smyslem našeho života. Většina lidí se shoduje na tom, že je to štěstí. Ačkoli se to tak může zdát, není to úplně pravda.

 

Dlouhou dobu jsem věřil tomu, že existuje jen jeden jediný smysl lidského života: štěstí. Pocit – nebo pokud chceš – stav mysli, kvůli kterému zatínáme zuby vždy, když je nejhůř – abychom se v konečném důsledku nějak k tomu štěstí prodrali. A určitě nejsem jediný, kdo tomuto dosud věřil.

Pokud se lépe podíváš kolem sebe, uvědomíš si, že většina lidí se neustále honí právě za štěstím. To je vlastně důvod, proč neustále kupujeme všechny ty s * ačky, které vlastně ani k životu nepotřebujeme, proč usínáme s někým, koho nemilujeme, proč v práci tvrdě makáme, jen abychom získali uznání někoho, kdo je nám v podstatě úplně ukradený.

Proč tohle všechno děláme? To ti s určitostí neřeknu. Nejsem všeuměl. Vím jen, že to má svůj psychologický, ekonomický, sociální, kulturní a nevím ještě jaký další důvod. Seznam je nekonečný.

traveling-alone-1096848-twobyonezdroj: blog.risegear.com

Většina lidí pouze neustále analyzuje, proč nejsme šťastní, a proč nežijeme smysluplné životy. Dříve, než to, proč to tak je, mě zajímá, jak to můžeme změnit.

Ještě před několika lety jsem se také neustále honil za štěstím. Znáš to. Jedeš na dovolenou, protože jsi přesvědčen, že pak budeš šťastnější. Dostaneš dobře placený job, který zcela nesnášíš, ale myslíš si, že tě to udělá šťastným. Koupíš si nové auto, protože si namlouváš, že ti to určitě otočí život vzhůru nohama a od toho momentu budeš v životě šťastný jako blecha.

No a pak, na konci dne, když ležíš v posteli, přemýšlíš: „A co teď? Co bude další v tomto nekonečném hledání štěstí?“

Já ti to tedy řeknu – budeš se zase honit za něčím, o čem jsi přesvědčen, že tě udělá šťastným. Jenže tohle všechno je jen pozlátko. Podvod. Vymyšlený příběh, kterému jsme uvěřili. Protože štěstí rozhodně není alfou a omegou naší existence.

30575b58793c02334b4095ec3ae4fdedzdroj: s-media-cache-ak0.pinimg.com

Štěstí samo o sobě nemůže být naším jediným životním cílem. Věřím tomu, že skutečným smyslem života je užitečnost. A štěstí je jen vedlejším produktem užitečnosti. Pokud nad tím trochu hlouběji popřemýšlíš, uvědomíš si, že je to opravdu tak.

To, že jdeš nakupovat nebo na dovolenou, je sice hezké, ale problém je v tom, že to samo o sobě není užitečné. Nic nevytváříš. Neber mě ve špatném – také občas rád vypnu někde na dovolené, nebo si něco koupím. A pokud mám být upřímný, není to něco, co by dávalo mému životu smysl.

Protože skutečně šťastný jsem, když jsem užitečný. Když něco tvořím – něco, co je prospěšné ať už pro mě, nebo pro někoho jiného. Něco, co má smysl. Dlouhou dobu jsem si lámal hlavu nad tím, jak vysvětlit celou tuto věc se štěstím a užitečností, a až nedávno jsem narazil na tento citát RW Emersona, který řekl:  „Smyslem života není být šťastný. Ale být užitečný, čestný, soucitný, a udělat vše pro to, abys nejen žil, ale abys žil dobře.“

Trvalo mi docela dlouho, než jsem si uvědomil, co vlastně se svým životem dělám. A i když to všechno vyzní asi dost komplikovaně, ve skutečnosti je to poměrně jednoduché.

636052435154552834-1508689237_1-jqpiys1tqk6dwaefygtzyazdroj: az616578.vo.msecnd.net

Abys ve svém životě udělal něco užitečného, nemusíš kvůli tomu hned změnit svět. Jen se snaž, abys ho učinil o trochu lepším místem, než byl předtím, než ses narodil. Pokud nevíš, jak na to, dám ti pár tipů:

  • zavolej rodičům a zeptej se, jestli náhodou něco nepotřebují;
  • pošli babičku do lázní;
  • pomoz těhotné ženě s kočárkem;
  • vyrob přítelkyni nebo manželce koláž s vašimi fotkami;
  • chovej se dobře ke svým zaměstnancům;

Toto byly jen příklady. Ale jak vidíš, není to žádná věda. Stačí, když každý den uděláš úplnou maličkost a přičte se ti to ke smysluplnému žití.

To poslední, co chci, je ležet na smrtelné posteli s pocitem, že celý můj život stál úplně za nic. Že jsem vlastně za sebou nezanechal žádný důkaz o své existenci. Protože není nic horšího, než promarněný lidský potenciál. Pokud někdo přežije celý život a neučiní pro tuto společnost vůbec nic, nezanechá za sebou žádné dědictví – a teď nemám na mysli jen hmotné statky – je to opravdu smutné.

Přitom – být užitečný je jen stav mysli. Je třeba začít rozhodnutím. Tak jako já, když jsem jednoho dne vstal, a zamyslel jsem se: Co dělám pro tento svět? Odpověď byla nic.

A v ten samý den jsem začal psát. Pro tebe to může být natáčení videí nebo vytváření nějakého produktu, cokoliv. Pro mě je to psaní.

Jen to neber příliš vážně. Moc nad tím neuvažuj. Prostě jen každý den udělej něco užitečného. Cokoliv. A nehledej štěstí tam, kde není. Pokud budeš žít smysluplně a plnohodnotně, věř mi, že štěstí si tě najde.

zdroj článku:  medium.com  zdroj titulní fotografie: Visualartzi
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]