Skvělé knihy, které se vyplatí přečíst opakovaně

Jakub Jablonický / 7. dubna 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com

Některé knihy jsou s každým přečtením lepší a lepší. Zde je 5 knih, které si každý rok přečtu znovu, a vždy v nich najdu něco užitečného.

 

Peter Drucker – Manažování sebe samého

AD-ManageOneself-BookReviewFoto: anticioduke.com

Nejlepší self-help kniha, jaká byla kdy napsána. Původně to byl článek, který v roce 1999 vyšel v Harvard Business Review a v roce 2008 byl vydán v knižní formě.

Sebepoznání je jednou z nejdůležitějších kvalit a manažování sebe sama nabízí jeden z nejlepších způsobů, jak ho dosáhnout.

Rutina běžného života často vede k tendenci žít život se zapnutým autopilotem. Poté, co strávíš roky v jedné práci, si začneš myslet, že o ní víš všechno. Přestaneš růst. Právě proto doporučuji tuto knihu. Najdeš v ní totiž všechno, co potřebuješ k udržení sebekritického přístupu.

Neboť jak můžeš být kritický k ostatním, pokud nepřistoupíš kriticky sám k sobě? Manažování sebe sama je pro mě neustálou připomínkou toho, že osoba, která potřebuje být řízena nejvíce, jsem já.

Epiktetus – Manuál na život

Epictetus

Foto: hcpdts.com

Další krátká kniha. A stejně dobrá. Manuál na život je přesně tím, co jeho název slibuje.

Nesouhlasím se vším, co Epiktetus v této knize tvrdí, ale na to, že byla napsána před 2000 lety, je stále extrémně relevantní.

Tato kniha, založená na Epiktetovo filozofii stoicismu, poskytuje širší perspektivu pro lidstvo. Lidé měli vždy problémy se sebevědomím, rodinou, prací, ostatními lidmi atd. Jistým způsobem se v tomto ohledu od dob Epikteta nic nezměnilo. A to je docela uklidňující.

Charles Bukowski – Na poště

postofficeFoto: liveauctioneers.com

Často mluvím o tom, jak svůj život neberu příliš vážně. A Bukowski má na mě v tomto směru velmi významný vliv.

Intelektuálové (kteří se berou příliš vážně) ho nenávidí. Prý neuměl psát. Mně je to jedno.

Jeho knihy jsou jedněmi z nejvtipnějších a nejzábavnějších, jaké byly kdy napsány. A Na poště je moje nejoblíbenější. Vždy když ji čtu, vybuchuji smíchem.

Na poště je román o 12 letech, které Bukowski promarnil jako pošťák během 50tých a 60tých let minulého století. Po určitou dobu si mohl denně dovolit pouze dvě sladké tyčinky za 5 centů.

Jeho první román byl vydán až v roce 1971, kdy mu bylo 51 let. Trvalo mu tedy VELMI dlouho, než dosáhl úspěchu.

Susan Jeffers – Měj strach a přesto konej

2a7ea2681715500e3af63c7f25f0e419

Foto: pinimg.com

Strach nás omezuje každý den. Kniha Susan Jeffersové ti dá praktické tipy, jak ho kontrolovat.

Říkám kontrolovat, protože strach je něco, čeho se nikdy úplně nezbavíš. A právě proto po této knize sahám každý rok.

Strach je taková základní emoce, že je velmi snadné se v něm utopit. A pokud se ti nepodaří tomu vyhnout, skončil jsi. Název knihy mluví za vše. Měj strach, ale nenech ho zabránit tomu, abys jednal.

William Strunk a EB White – Základy stylistiky

elements_style_01Foto: mistercrew.com

Už jsi někdy dostal email, zprávu nebo report a nedokázal ses dopracovat k tomu, co chce říct? Nebo jsi přečetl celou stránku nějaké společnosti ale netušíš, co vlastně dělají? A co články, které nedávají žádný smysl?

A teď se na to podívej z opačné strany. Je velmi pravděpodobné, že jsi už napsal něco, co nebylo úplně srozumitelné. Všem se nám to čas od času podaří.

Každá práce dnes zahrnuje alespoň nějakou formu písemné komunikace. A proto jsou Základy stylistiky důležité pro všechny – nejen pro žurnalisty a spisovatele. Naučí tě totiž myslet a psát čistě a srozumitelně, což je v dnešním světě určitě velmi cenné.

Zdroj: dariusforoux.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]