Šikovní lidé vedou mikroživot, zaneprázdnění lidé vedou lineární život

Henrieta Balázsová / 26. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: favim.com

O dosažení štěstí se snažíme všichni. Samotná společnost ti mnohokrát přikazuje, co dělat a jak žít, abys dosáhl co nejlepších výsledků. To je však nesmysl, protože každý z nás je jiný a každý přemýšlí podle jiných vzorců. Následování požadavků jiných však může způsobit, že začneš vést právě lineární život.

Žití lineárního života

Lineárním způsobem života žije opravdu velmi mnoho lidí. Je to život podle jistých pravidel, která jsou ve společnosti nějakým způsobem zakořeněná. Znamená to například tvrdě studovat během mládí, tvrdě pracovat v práci a do určitého věku mít svatbu.

Samozřejmě, vše ze jmenovaných věcí ti může přinést i jisté výhody. Pokud však studuješ z donucení, tvrdě pracuješ v zaměstnání, které tě nebaví a vezmeš si nesprávnou osobu, protože jsi byl pod tlakem, jediné, čeho se dočkáš, bude neštěstí.

Lineární život má totiž tendenci diktovat, jak se stát „úspěšným“. Dává lidem pokyny, které nejsou vždy zcela správné a nebere v úvahu, že život je nepředvídatelný, a to, že štěstí nachází každý člověk v něčem jiném.

Proč lineární život není správnou volbou

Důvodů je hned několik. Prvním je to, že tento způsob života vyvíjí na lidi, kteří podle něj žijí, velmi velký tlak. Ve tvé mysli a na tvých očích dokáže také vytvořit jakousi neviditelnou clonu, díky níž se budeš hnát za věcmi, které nemají smysl a neuvidíš přitom věci, na kterých opravdu záleží.

Když jsme mladí, obvykle se proti tomuto způsobu života bouříme. Myslíme si a věříme tomu, že takový život je stísňující a nesprávný. Máme tendenci objevovat nové věci, riskovat a dělat věci podle svého vlastního uvážení.

To se však v dospělosti velmi často změní – ať už vědomě, nebo podvědomě. Začínáme se řídit pravidly, díky čemuž zapadáme do společnosti, a to bez ohledu na to, jakou daň si to vyžádá.

Samozřejmě, jsou i lidé, kterým takový způsob života vyhovuje a neměnili by ho za nic na světě. Pokud jím však žiješ i ty, ale cítíš, že jsi kvůli tomu nešťastný, změň to. Nejlépe ihned.

foto: pexels.com

Výhody mikroživota

Mikroživot se neřídí tisícem zásad a pravidel. Má jen jediné: Žij každý jeden den tak, jako by měl být tvým posledním.

Neznamená to, že ve své práci musíš dát okamžitou výpověď a odjet na několikaměsíční dovolenou (i když, rozhodnutí je na tobě). Znamená to, že musíš najít tu správnou rovnováhu ve všech aspektech svého života.

Například: nedělej po celý život práci, která tě nebaví. Nedělej všechno pro peníze. Neboj se vykročit na novou kariérní cestu. Nezůstávej s někým jen proto, že ti dává pocit, že ses konečně usadil.

Největší výhodou mikroživota je však to, že v momentě, kdy přijmeš jeho myšlenku, se ti otevře moře nových možností. Sice to není snadné, ale pokus se ignorovat svůj strach, a pokud je to nutné, vystup ze své komfortní zóny a užívej si skutečné radosti života.

Nezapomínej přitom na to, že změna není něco, čeho by ses měl bát. Změna je příležitostí k růstu a i když někdy na první pohled vypadá negativně, ve skutečnosti ti vždy přinese něco dobrého.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]