0

sdílení

Scrip – digitální peněženka, která nás naučí rozumněji utrácet?

/ 1. října 2016 / Zajímavosti

Už i v deskových hrách typu Monopoly se místo papírovými penězi, které jste mohli nechat šustit mezi prsty a vrstvit je do mračen stoupajících hromádek, platí virtuální měnou, která je zastoupena jedinou placatou kartičkou, a ta nešustí. O „zlidštění“ takovýchto digitálních transakcí se pokouší tvůrci ze studia NewDealDesign, který vytvořili prototyp virtuální peněženky s realističtější tváří. 

Žijeme v digitální době, která mimo řady výhod přináší i jistou dávku odosobnění. Sbírky filmů, knih i videoher se víc a víc stěhují do virtuálních polic, místo fyzických kopií si můžeme „osahat“ digitální klíče. Výjimkou nejsou ani bezhotovostní transakce a právě těm se studio NewDealDesing (NDD) se svou peněženkou Scrip snaží vtisknout reálnou tvář.1474332291817scrip_04_desktop_952_x_536

Otázkou může být, zda se dá konkurovat bezkontaktním platebním kartám. Na tuto pochybnost mají NDD odpověď. Už samotný design digitální peněženky má punc moderního a atraktivního doplňku. Hlavním cílem Scrip je vrátit penězům život, evokovat tíživé svědomí při placení a naopak příjemné pocity při inkasování peněz. To má zajistit i mozaikový povrch tohoto prototypu, který při hmatovém kontaktu dělá z jedniček a nul něco více skutečného.

Neotřelé a ke kořenům se vracející je i samotné používání peněženky – tedy placení. Zatímco moderní způsoby bezhotovostních plateb dělají z transakcí jakési robotizované činnosti, které se zakládají na pár kliknutích či dotecích displeje, Scrip je v tomto ohledu jiný. Platby tímto zařízením se realizují pomocí gest. Při placení účtů tak probíhá tažením palce směrem od těla, pohyb podobný odpočítávání bankovek. Utracená částka se navíc nevyplácí naráz, ale po jednotlivých cifrách. Tím se tak zpomaluje celý proces placení, na druhou stranu si ale člověk intenzivněji uvědomuje, jak velkou sumu právě utratil. Takový způsob placení neujde pozornosti ani našeho (lakotného) mozku, který hlouběji vnímá utracené peníze a pochopitelně mu to není lhostejné. I díky takovému vjemu by lidé mohli být šetrnější ke svým úsporám.

1474332411714scrip_05_desktop_1952_x_1098

Digitální peněženka je stále ve fázi prototypu, kdyby se ale prorazila do normálního spotřebního života, nemělo by být obtížné, synchronizovat ji s mobilním telefonem a bankovním účtem. Pochybností tak zůstává, zda za pár let budou lidé ochotni vyměnit několika vteřinové bezkontaktní platby, za „výchovně“ pomalejší placení pomocí Scrip.

Zdroj: theverge.com, newdealdesign.com
Foto: newdealdesign.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]