0

sdílení

Saúdská Arábie – Ropná velmoc, která přesedlává na solární energii

Martina Rypáková / 11. ledna 2017 / Zajímavosti

zdroj: ubssaudiarabia.com/alarabiya.net

Velká Británie spaluje ropu v hodnotě miliard liber, aby zajistila výrobu elektrické energie, ale Saúdské Arábii i tak patří první příčka. Největší světový dodavatel ropy však překvapil. Poté, co se objevily zprávy o investicích v hodnotě miliard dolarů do informačních technologií, přichází s dalším promyšleným plánem. V Saúdské Arábii diverzifikují své portfolio a postupně se zabavují závislosti na ropě. Přidávají se k rostoucímu trendu využívání solární energie. Už v prvním čtvrtletí roku 2017 plánují vyrobit 500 megawattů, které nastartují výraznou změnu v regionu.

 

Saúdská Arábie je největším světovým vývozcem surové ropy, ale zároveň jí patří i první příčka, když se díváme na poměr výroby elektrické energie z ní. Podle statistik Mezinárodní agentury pro energetiku spotřebuje království nejméně 900 000 barelů ropy denně, což představuje přibližně hodnotu 16 miliard dolarů ročně.

Z tohoto vyplývá jen jediné. Čím více solárních elektráren bude Saúdská Arábie využívat jako zdroj elektrické energie, tím více černého zlata se na světové trhy uvolní. Jak se s cenou vyrovná akciový trh?

Solar power is not a new form of alternative energy but for some parts of the world it is getting a fresh look.
zdroj obrázku: hydrogenfuelnews.com

Aby toho nebylo málo, v duchu udržitelnosti plánují zde v roce 2018 vyrobit ještě dalších 700 megawattů z větrné i solární energie. A že to myslí skutečně vážně potvrzuje fakt, že odborníci zapojení do projektu hovoří o dalších 8,8 gigawattech elektrické energie získané z obnovitelných zdrojů v letech 2019 až 2023. Jedním z důvodů, proč se do inovací pustili, je to, že využití solární energie celosvětově každoročně stoupá o 40%, ale i to, že poptávka po energii v Saúdské Arábii stále stoupá a provozní náklady při přeměně ropy na elektřinu jsou velmi vysoké. V neposlední řadě určitě myslí na životní prostředí. :)

Saúdská Arábie má velký potenciál. Zejména investiční.

Do tendru na zajištění solární energie v Saúdské Arábii se dostaly dvě společnosti Acwa Power a Fotowatio Renewables Ventures BV. Společně zajistí vystavění solárních elektráren v Al-Jouf a Rafha v severní části arabského poloostrova.

Společnost Fotowatio roste rychle. V květnu 2016 vyhrála tendr na vystavění solární elektrárny v Dubaji, která zajistí výrobu 800 megawattů. Vypadá to tak, že v horizontu 10 – 15 let se potenciál arabského poloostrova promění na největší trh s obnovitelnou energií.

solar-energy-saudi-arabia
zdroj obrázku: hydrogenfuelnews.com

Zbystři tedy pozornost. V Saúdské Arábii roste poptávka nejen po energii, ale i po finančních poradcích, kteří by zajistili příliv investorů. Projekty obnovitelné energie jsou plně v rukou soukromých společností, což může přinést nemalý výnos.

Vize 2030

Vize 2030 je dokument, jehož cílem je do roku 2030 Saúdskou Arábii zbavit používání fosilních paliv. Zpráva výzkumníků z Londýna s názvem „Burning Oil to keep cool“ však předpověděla, že pokud obyvatelé nezmění své návyky, budou od roku 2038 dovozcem energie. To se však pravděpodobně nestane. I když se odhaduje růst poptávky po energiích 4 – 5% ročně, Saudi vědí, že největší špička je v poledních hodinách, kdy se spouštějí klimatizační zařízení. Tuto poptávku však pokryje energie získaná ze Slunce, jehož záření je v tomto čase intenzivní. Původní plán byl do roku 2010 instalovat solární panely, které budou produkovat 41 gigawattů čisté energie, což odpovídá výkonu 30 jaderných reaktorů. Tato iniciativa byla však velmi finančně náročná. Po stanovení nového cíle by se mělo vyrobita 9,5 gigawattů do roku 2023.

I tak pořádný výkon, co říkáš?

zdroj: bloomberg.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]