S tímto stanem se bouřky bát nemusíš, ochrání tě

Rudolf Nečas / 1. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: behance.net/kamajania

Pokud tě náhodou překvapí bouře v horách, přístřešek odolný proti bleskům ti určitě přijde vhod.

Blesky do člověka nezasahují často, ale když se to už stane, většinou je to na volném prostranství. Místa jako louky a horské mýtiny jsou skvělá na kempování, ale právě taková místa bývají často zasažena blesky. Tato skutečnost a strach z bouří vnukly finské designérce Kama Jania skvělý nápad. Navrhla stan, který tě ochrání i v té nejhorší bouři.

foto: behance.net/kamajania

Když se zhorší počasí, asi to poslední místo, kde bys chtěl být, je někde venku. Ale pokud jsi právě někde na výletě, častokrát nemáš na výběr. Tehdy ti může pomoci stan s názvem Bolt. Kama Jania navrhla rovnou tři verze stanu – Bolt „half“, Bolt „one“ a Bolt „air“. Verze byly otestovány v bouřích s blesky a každá z nich dokázala ochránit před přímým zásahem bleskem, ale i před zásahem do země. Ten je nebezpečný, když blesk udeří do země nedaleko, protože tě může zasáhnout elektřina přenesena přes půdu.

V dětství jsem se velmi bála hlučných hromů a blesků, i když jsem byla doma,“ řekla Kama pro Gizmag. „Teď se také bojím bouří, ale jen na otevřených prostranstvích, hlavně v horách. Mám ráda outdoorové aktivity, jako je turistika a lezení, ale často jsem v nepříjemných situacích, když se blíží bouřka. Proto jsem vytvořila stany Bolt.“

Stan využívající hliníkové tyče vydrží 200 kiloampérů elektřiny. Nepromokavá tkanina, izolace z Mylaru a měděné vodiče tvoří uzemňovací zařízení. S pomocí profesora Michała Kracíka, PhD. a fyziků Konrada Sobolewskiho a Aleksandra Boguckiho, Kama přišla na přesné výpočty potřebné k testování stanu Bolt proti vysokým dotykovým napětím.

Stan odolný proti bleskům je skvělý nápad, ale Kama neplánuje stany sama vyrábět. Proto hledá obchodní partnery, které její nápad zajímá. Tak snad se toho někdo ujme.

foto: behance.net/kamajania

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]