S tímto mini doplňkem se naučíš fotit jako profesionál

Rudolf Nečas / 14. června 2017 / Tech a inovace

zdroj: kickstarter.com

Malá krabička využívající neuronové sítě ti pomůže udělat skvělé záběry.

Vytvoření slušné fotografie pomocí smartphonu je v dnešní době snazší než kdykoliv předtím, ale pokud se chceš posunout na další úroveň a fotit zrcadlovkou, nikoliv v automatickém módu, vstupuje do focení mnohem více proměnných. Zaostření, rychlost závěrky, clona, ISO, vyvážení bílé a tak dále. Ovládání všeho vyžaduje praxi. Pokud ti tyto pojmy nic neříkají, nezoufej. Na Kickstarteru se objevil gadget s názvem Arsenal, který dokáže udělat všechnu těžkou práci za tebe.

foto: kickstarter.com

Můžeš si ho představit jako pořádně vylepšenou verzi automatického režimu. Automatické funkce upravují jen jedno nebo dvě nastavení (například změní expozici na základě jasu scény), ale Arsenal zkoumá mnohem více – hledá celkem 18 různých faktorů. Nejdůležitější je, že používá i neuronové sítě na rozpoznání scény, kterou fotíš a porovnává ji s databází profesionálních fotografií. Potom použije nastavení fotoaparátu, které se používá pro snímání těchto fotek a aplikuje ho ve tvém fotoaparátu. Nastavení si ještě můžeš vyladit podle svého gusta a potom udělat záběr.

Vynálezce Arsenalu, Ryan Stout, pro The Verge řekl, že si myslí, že jeho produkt vyplní mezeru na trhu. Stout tvrdí, že výrobci fotoaparátů do automatických režimů, které jsou z velké části profesionálními fotografy kritizovány (z dobrého důvodu, poznamenává), dostatečně neinvestovali. Podle Stouta výrobci dostatečně nevyužili možný pokrok pomocí umělé inteligence a nového hardwaru.

Stout si myslí, že Arsenal bude vhodným doplňkem pro začátečníky a středně pokročilé fotografy, kteří chtějí udělat skok od fotografování telefonem, ale je pro ně obtížné vytvořit dobré snímky zrcadlovkou.

Při vytváření Arsenalu Stout vycvičil několik konvolučních neuronových sítí pro analýzu obrázků. Takové neuronové sítě používají na skenování silnice i autonomní auta, ale místo toho, aby tyto sítě v Arsenalu hledaly věci jako jsou chodci a dopravní značení, hledají rysy a scenérie jako vlny, obličeje a sníh. Stout říká, že využil několik volně dostupných datových souborů na trénink základních funkcí pro své neuronové sítě a pak použil vysoce kvalitní fotografie z Flickru, aby Arsenal naučil, jak vypadá dobré nastavení fotoaparátu.

foto: pexels.com

Tyto informace jsou kombinovány se snímači zabudovanými do zařízení, včetně akcelerometru, který dokáže zjistit, zda je fotoaparát na stativu nebo držen v ruce. Samotný gadget vypadá jako malá powerbanka a připojuje se do držáku v horní části fotoaparátu. Přes Bluetooth jej propojíš s aplikací pro iOS a Android, která se dá použít i na vytvoření časosběrných videí a snímků s dlouhou expozicí.

Samozřejmě, pokud jde o takový gadget, je těžké říci, jestli bude opravdu fungovat tak dobře, jak Stout tvrdí a zda stojí za cenu 150 dolarů. Podle Stouta na takovou technologii čeká mnoho zájemců a zdá se, že má pravdu. V kampani na Kickstarteru totiž Arsenal dosud vybral více než milion dolarů, čímž pořádně překonal nastavený cíl 50 tísíc.

zdroj: theverge.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]