0

sdílení

S novými superbateriemi nabiješ smartphone za sekundu a elektromobil za minutu

Rudolf Nečas / 14. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Nová technologie může mít obrovský vliv na celou řadu průmyslových odvětví, včetně dopravy, letectví a energetiky.

 

Vědecký průlom na University of Surrey může zcela změnit způsob, jakým nabíjíme naše zařízení. Výzkumní pracovníci vyvinuli nový materiál, který může být použit k vytvoření superkapacitorů, které by byly 1000 až 10 000 krát silnější než běžné baterie. Nové superbaterie by také byly bezpečnější, účinnější, ekologičtější a rychleji by se nabily.

electric-car-charging-bay-940x625
foto: earth911.com

Nový materiál je vyroben ze speciální formy polymeru – velkých organických řetězců molekul. Superkapacitory uchovávají energii pomocí elektrod a elektrolytů a dokáží se rychle nabít, ale i rychle dodat energii. Dlouho byly považovány za vynikající alternativu k bateriím. Materiály dosud používané na jejich výrobu však měly špatnou energetickou hustotu, která omezovala jejich použitelnost. Superkapacitory dokážou, vzhledem k jejich velikosti, uchovat velmi málo energie, což znamená, že superkapacitory musí být až 20 krát větší než baterie nesoucí stejné množství energie. Ale nový hustější polymer to může všechno změnit.

Díky této průkopnické technologii budou elektromobily schopny lépe konkurovat konvenčním vozům. Vozidla vybavená novými superkapacitory by mohla být nabitá během několika minut, přibližně stejně rychle jako trvá natankování normálního auta. A využití by si našly i ve spotřební elektronice. Mobil nebo notebook by byl se superkapacitory nabitý během pár sekund.

To go with AFP story China-auto-show-environment-Tesla, FOCUS by Bill Savadove This picture taken on March 17, 2015 shows a Tesla Model S being charged at a car dealership in Shanghai.  Serial entrepreneur Elon Musk has launched spacecraft into orbit, but popularising his Tesla electric cars in China is Proving to be tougher than rocket science.  AFP PHOTO / JOHANNES Eisele (Photo credit should read JOHANNES Eisele / AFP / Getty Images)
foto: observer.com

Zdá se, že vývoj potvrzuje to, co Elon Musk předpovídal po mnoho let a sice, že superkapacitory jsou pravděpodobně budoucností elektrické dopravy. Jeden z lídrů projektu, Dr. Brendan Howlin z University of Surrey, vysvětluje: „Existuje globální poptávka po nové technologii uchovávání energie a tento nový superkapacitor má potenciál otevřít dveře k nepředstavitelně vzrušujícímu vývoji.“

I když výzkum potenciálně otevřel cestu k superkapacitoru, tyto polymery mají mnoho dalších možných využití, ve kterých jsou pružné vodivé materiály žádoucí, včetně bioelektroniky, senzorů a nositelné elektroniky,“ řekl Dr. Ian Hamerton z University of Bristol.

zdroj: inhabitat.com , zdroj titulní fotografie: gas2.org
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]