0

sdílení

S Camvision jsi v trenérství o krok napřed před protivníkem

/ 18. ledna 2017 / Business

zdroj: archív Camvision

“Do not miss a ever single moment in your match.” Aneb volně do češtiny přeloženo: “Nezmeškej jediný okamžik ve tvé hře.” Tak zní motto a celkové poslání českého startupu Camvision. Igor Potúček s kolegou Stanislavem Sumcem se pustili do podnikatelských vod s kamerovým systémem a zpracováním obrazu.

Není to žádný nový byznys kamerové ostrahy pro tvůj areál či kancelář. Camvision cílí do světa sportu. Hlavním aktérem jsou kolektivní hry. Už nebudeš pro trénink potřebovat specializovaná zařízení ani kameramany, abys zachytil poslední zápas či týmový trénink. Jednoduše vše nahraješ pomocí dodaného softwaru. A pak už jen s hráči analyzuješ a taktizuješ. Nástroj podobný elektronické tužce a export do celé řady dnes běžně používaných formátů včetně streamu jsou samozřejmostí.

Jak se zrodil “automatický kameraman”?

Klíčovým prvkem systému Camvision je jeho automatický kameraman, který sleduje jednotlivé hráče na hřišti. Sám pak vyhodnotí, který záběr je pro diváka nejvhodnějším a nejzajímavějším k následné analýze elektronickou tužkou. Trenérovi už tak neunikne jediná chybička.

“Kde se ale vzala myšlenka analyzovat sportovní utkání? Vlastní zkušenosti ze sportu?” to jsme se zeptali majitele startupu Igora Potůčka.

“Já se vždy zabýval kamerovými systémy, neboť před založením firmy jsem byl vědecko-výzkumným pracovníkem na FIT VUT v Brně. Věnoval jsem se programování specializovaných algoritmů pro zpracování obrazu. Impulsem ke vzniku Camvision v dnešní podobě byl podnět našeho obchodního partnera Provispo. Spolu se Stanislavem jsme se pak zaměřili na zjednodušení analýzy sportovních utkání za použití videa.”

telestrator-last3Analýza elektronickou tužkou, foto: archív Camvision

Nápad se setkal s pozitivním ohlasem a hned se na scéně objevil první fotbalový zájemce – klub Feyenoord Rotterdam. Majitelé připouští, že právě fotbalovým klubům je jejich produkt primárně určený. Hlasy se zájmem ale zaznívají i z dalších stran, jako je například hokej, basketbal a házená. “Obecně lze říci, že lze systém s mírnou modifikací využít pro každý týmový či sálový sport, ” dodává Potúček.

Nyní je lídrem ale fotbal, což dokazuje i zlomový loňský rok 2016, kdy se Camvision podařilo získat celou řadu významných fotbalových klubů. Zmiňme například týmy jako je Ado den Haag, SK Rapid Vídeň či portugalskou fotbalovou reprezentaci.

Camvision myslí i na klubové fanoušky

Celá myšlenka a samotný produkt se skládá ze dvou neoddělitelných částí – softwaru a kamer.

Software ovládá speciální kamerový systém pro snímání hrací plochy. Aplikace běží na výkonném serveru, kde probíhají technické algoritmy na zpracování obrazu z kamer. Výstupem pak je unikátní video, které zachycuje celou hrací plochu. Spolu s již zmiňovaným automatickým kameramanem jsou to benefity pro trenéra, ale i fanoušky. Navíc video je dostupné už v poločase utkání, trenér s týmem je tak o krok napřed v analýze před soupeřem.

Proč benefit pro fanoušky? Přidanou funkcionalitou právě pro nadšence daného týmu je možnost sdílení zajímavých okamžiků zápasu na sociálních sítích jako je Facebook, Twitter či kanál na YouTube. A to formou právě krátkých video ukázek. Fanoušci tak o nic nepřijdou.

pano Leverkusenfoto: archív Camvision

Výzvou jsou sálové sporty

Další směřování startupu se sídlem v 3.nejlépe zapojeným mezinárodním inkubátoru světa JIC (o brněnském inkubátoru jsme již psali v dřívějším článku) jsou Igorovi a Stanislavovi jasné.

Zejména by rádi rozšířili stávající systém i pro další sálové sporty, o které je velký zájem. “Chtěli bychom také propojit poziční pohyb hráčů a dále nabídnout uživatelům možnost vzdáleného ovládání produktu Camvision.”

Vzhledem k úspěšně absolvovanému programu JIC Master, účastnění se podnikatelsky rozvíjejících workshopů, zajímavému byznys nápadu a poradenskou službou inkubátoru v zádech, se jistě můžeš brzy těšit na velkoplošné sledování každého momentu zápasu tvého týmu.

 

Zdroje: rozhovor s Igorem Potůčkem
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]