Díky rozhovoru se sarkastickými lidmi můžeme být inteligentnější

Kristína Vavrová / 5. dubna 2017 / Zajímavosti

zdroj: when-will.net

Kromě toho, že sarkastičtí lidé mají vyšší mozkovou aktivitu, ji také zvyšují ostatním kolem sebe. Vlastně jim tím dělají službu.

Urazit lidi, aniž si to uvědomili, je mistrovství, které zvládají jen sarkastičtí lidé. Právě vtipkování je způsob, jak se zachraňujeme a zlehčujeme nepříjemné situace, překrýváme kritiku s humorem. Na druhé straně, uštěpačný a povýšenecký sarkasmus může být bolestivější než obyčejná kritika.

zdroj: pinterest.com

V nejnovějších studiích bylo prokázáno, že nejen schopnost komunikovat v sarkastickém jazyce, ale i mu rozumět, závisí na rozvoji kognitivních dovedností v mozku. Tyto dovednosti se nacházejí v oblastech, kde je i centrum řeči a rozeznávání emocí. Samotný sarkasmus je podle psycholožky Shamay-Tsoory úzce spjat se schopností rozumět mentálním stavům druhých lidí a se sociálním poznáním.

zdroj: pinterest.com

Sarkasmus stimuluje komplexní myšlení a cvičí náš mozek více než upřímné prohlášení. Je to tak, protože pochopit sarkastické vyjádření druhých, stojí mozek mnohem více aktivity. Vyžaduje to až třístupňovou neurotickou cestu, abychom pochopili něčí ironii. Nejprve jazykové centrum v levé hemisféře interpretuje doslovný význam slov. Potom přední laloky a pravá hemisféra zpracují záměr druhé osoby a nesrovnalosti mezi doslovným významem a sociálním a emocionálním kontextem. Nakonec náš sarkastický metr rozhodne o skutečném významu slov.

zdroj: pinterest.com

Sarkasmus vyžaduje mentální gymnastiku a podporuje kreativní řešení problémů. Ve studii v Izraeli bylo prokázáno, že studenti byli schopni kreativněji řešit problémy, pokud poslouchali sarkastické stížnosti, ne rozzlobené.

Reportér Richard Chin vysvětluje, že aktivní sarkasmus by mohl být použit jako mentální cvičení, stejně jako se kliky využívají na tělesné cvičení.

zdroj: flickr.com

Takové cvičení mozku je prospěšné pro všechny a ocení jej zejména ti sarkastičtější – vždyť koho baví mluvit s lidmi, kteří mají nulové pochopení pro sarkasmus. Záleží však hlavně na tom, s kým si povídáme, protože někomu nepomůže ani pravidelné cvičení.

zdroj: puckermob.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]