Roman z ecoheart vyrábí stylové eko kartáčky, které si zamiluješ

/ 15. dubna 2017 / Business

zdroj: Zdroj: archív Romana Kovácse

Měli bychom ho používat každý den alespoň dvakrát. Nejlépe před jídlem. O čem je řeč? Přece o zubním kartáčku. Už i malé dětí vědí, že čištění zubů je pro jejich zdraví důležitá součást dne. Správná technika čištění je jen část celého ranního a večerního procesu. Předcházet by měla volba správného kartáčku. Právě o projektu První kefkárny (kefka je kartáček slovensky) v Evropě je dnešní článek.

Zpět do dějin kefkárenského průmyslu

Vraťme se až do dob Rakouska-Uherska. Už bratři Grunebergovci se starali o blaho občanů celého Uherska a ve svých budovách továren v Bratislavě vyráběli kartáče. Tento areál bratří Grunebergovců vznikl v roce 1875. V té době to byl největší závod svého druhu v Uhersku a na přelomu století jeden z největších průmyslových komplexů v Bratislavě. O mnoho let později, v první polovině 20. století, na stejných místech začala vyrábět společnost Cosmos zubní kefky a kefy, které expedovala do celého světa. Ta po několika letech zkrachovala a prostor zchátral.

Roman Kovács chce tuto tradici do bratislavských továren vrátit zpět. Jeho dnešní výrobu kartáčků zastřešuje fabrika v Číně, protože nové stroje stojí několik stovek tisíc korun. Díky mnohaletým zkušenostem v oboru Roman poznal celou řadu skvělých lidí, kteří mu pomohli na jeho cestě s novým projektem. Naskytla se mu tak příležitost odkoupit historické nevyužívané stroje evropského původu za likvidační cenu, které jsou pro provoz kefkárny nezbytné. Shodou okolností se jedná právě o stroje z roku 1969, které vlastnila společnost Cosmos.

Foto: archív Romana Kovácse

Ambiciózní projekt slovenských kefek

Cílem projektu Romana je oživit průmyslovou výrobu kartáčků na Slovensku. Postupně z ní udělat transparentní prostor, který bude otevřený pro každého, kdo se chce podívat na výrobu – od žáků, studentů exkurzí až po milovníka dřeva. Jednoduše pro všechny zájemce. Odkoupením unikátních strojů a jejich renovací tak chce podpořit lokální výrobu, využívat materiální suroviny vlastní země a přilehlých krajin. Jednoduše řečeno: “Stát se tak první kefkárnou drevených kefiek v Evropě.”

Mladý podnikatel jde ale ještě dál a dodává: “Chcel by som vytvoriť okolo toho projektu kampaň, ktorá sa volá #niejemitojedno. Chcem ukázať, že Slovensko a Česko sú krásne krajiny a že si zaslúžia oveľa viac. Že nám to nie je ukradnuté a spravíme všetko preto, aby sme sa mali krajšie naše rodiny, naše deti a naši kamaráti.”

Foto: archív Romana Kovácse

 

Ovšem jeho životním snem a cílem je v budoucnosti přetvořit celou výrobnu na chráněnou dílnu. Tím by tak mohl dát šanci hendikepovaným lidem, aby se vrátili zpět do “běžného” života. Exportem výrobků do světa by tak šířil i poselství, že změna světa k lepšímu začíná každé ráno při pohledu do zrcadla.

 

Zapoj se a pomoz i ty

Napomoci těmto myšlenkám můžeš i ty. Najít finance pro odkup, renovaci a rozjetí celé výroby není vždy lehkou záležitostí. Proto Roman rozjíždí crowdfundigovou kampaň na serveru hithit.com. Aktuálně už se v ČR vybralo přes dvě stě tisíc korun českých a kampaň ještě nekončí. Odměnou ti kromě dobrého pocitu může být i některý z dárků, jako je například jméno na stěně slávy, účast na slavnostním otevření, custom zubní kefka z dubového dřeva a další.

 

 

 

 

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]