Do roka tu máme umělou inteligenci, která odhalí rakovinu ještě před prvními symptomy

Rudolf Nečas / 1. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: pixabay.com/foter.com

Zdá se, že v boji proti této nemoci se nám v poslední době slušně zvyšují šance.

Už do roka by mohl existovat stroj, který odhalí rakovinu ze vzorku krve. Vědci v Kalifornii vytvořili počítačový program, který dokáže odhalit DNA nádorů a také odhadnout, ve které části těla se nacházejí. Program s příznačným názvem CancerLocator hledá v DNA rakoviny specifické molekulární vzory. Program vytvořený týmem z University of California v Los Angeles pak tyto vzory porovnává s databází genetických modifikací, o nichž je známo, že jsou způsobeny rakovinou.

foto: foter.com

O DNA z nádorů je známo, že v se krevním oběhu ocitne již v počátcích rakoviny, což vědcům dává skvělou příležitost pro časnou detekci. Profesorka Jasmine Zhou, spoluautorka studie, řekla: „Neinvazivní diagnóza rakoviny je důležitá, protože umožňuje její brzkou diagnózu a čím dříve je odhalena, tím větší je šance pro uzdravení pacienta. Vyvinuli jsme test obsluhovaný počítačem, který dokáže odhalit rakovinu a její typ z jednoho vzorku krve. Technologie je ještě v plenkách a vyžaduje další ověření, ale její potenciální přínos je obrovský.“

Nový program byl otestován zároveň se dvěma populárními algoritmy strojového učení – Random Forrest (RF) a Support Vector Machine (SVM). Všechny tři byly otestovány vzorky krve od 29 pacientů s rakovinou jater, 12s rakovinou plic a 5 s rakovinou prsu. Každý vzorek byl otestována 10krát. Tým pak porovnal chybovost algoritmů. Zjistili, že chybovost RF a SVM byla 0,646, resp. 0,604, přičemž nový program dosáhl chybovosti 0,265. To je skvělé, protože oproti starším metodám je chybovost CancerLocatoru o více než 50 % nižší.

foto:  genomebiology.biomedcentral.com

25 pacientů z 29 testovaných mělo rakovinu jater v rané fázi a program správně odhalil 80 % z nich. Také byl schopen odhalit 5 z 12 pacientů s rakovinou plic, při které je v prvních stádiích přítomnost DNA nádoru v krvi mnohem nižší.

Vzhledem k omezenému počtu vzorků krve studia vyhodnocovala pouze tři typy rakoviny (jater, plic, prsu). Obecně platí, že čím více DNA nádoru se nacházelo v krvi, tím přesnější byl program při vyhodnocování diagnózy. Doufám, že testy budou dostupné do roka. Závisí to na trénování programu, dat a strojového učení, „ řekla Jasmine Zhou pro The Independent.

Tým publikoval své výsledky v Genome Biology.

zdroj: dailymail.co.uk

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]