Ročně zabijeme prokrastinací až 55 dní. Který typ „prokrastinátora“ jsi ty?

Henrieta Balázsová / 15. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Čas od času potrápí prokrastinace každého z nás. Určitě i ty znáš ten pocit, kdy je cokoli zajímavější a lákavější, než dokončení úkolu, na kterém jsi se zasekl. Víš, že by stačilo zatnout zuby a pustit se do toho, ale z nějakého důvodu to prostě nedokážeš. A tak se vydáš raději uklízet nebo cvičit. Vždyť i to je přece důležité …

Vědce tento fenomén zaujal a začali se zabývat tím, kolik času strávíme prokrastinací ročně. Výsledek byl přímo neuvěřitelný – podle výzkumu ročně zabijeme až 55 dní. Přesně na tento údaj byla vyčíslena doba, během níž se věnujeme nepodstatným a nedůležitým věcem, kvůli čemuž samozřejmě množství našich odkládaných pracovních úkolů narůstá.

Obecně můžeme rozlišit 3 druhy „prokrastinátorů“. Který charakterizuje tebe?

Perfekcionista

Jednoduše řečeno – perfekcionista se bojí selhání natolik, že raději ani nezačne. Pokud se mu to podaří, na každém detailu až příliš lpí. Když to přestane zvládat, dostaví se prokrastinace.

Pokud patříš k tomuto typu a dodržování termínů ti proto dělá problém, zkus to vzít z opačného konce. Nesoustřeď se na detaily na začátku práce, ale až při jejím dokončování. Udělej si tedy „hrubý koncept“ čehokoliv, co máš udělat, a pak ho můžeš šperkovat až do dne, kdy ho budeš muset odevzdat.

Zdroj: unsplash.com

Velké oči

Pokud jsi tímto typem, tvým problémem je to, že si kladeš příliš vysoké cíle, jejichž splnění se ne vždy ztotožňuje s tvými možnostmi.

Příklad: pokud jsi zvyklý vstávat o desáté a pracovat do noci, ale najednou si řekneš, že chceš končit dříve a budeš vstávat o šesté, ze dne na den se ti to pravděpodobně nepodaří. Rozlož si každý svůj cíl na malé krůčky, jen tak předejdeš tomu, že něco vzdáš ještě předtím, než se o to vůbec pokusíš.

Flákač

Vždy si myslíš, že na všechno máš čas, dokud ti deadline nezaklepal na dveře. Pak se však jen zbytečně stresuješ a pokud se ti úlohy nakupí, nevíš, co dříve.

Jak možná tušíš, jediný „lék“ na tento typ prokrastinace je začít si plnit úkoly včas. Samozřejmě, pokud chceš. Někteří lidé jsou totiž opravdu nejproduktivnější a nejkreativnější v časovém stresu.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]