Robot zvládne dvouhodinovou operaci za méně než 3 minuty! Mají lékaři v budoucnosti místo?

Vladimír Chott / 26. května 2017 / Tech a inovace

zdroj: pixabay.com

Některé chirurgické zákroky trvají i více než 6 hodin. To by se však mělo v blízké budoucnosti změnit. Vědci vyvinuli robota, který usnadní práci nejen doktorům, ale i pacientům.

Riskantní operace jako je například operace mozku vyžadují velkou dávku soustředění, hlavně ze strany chirurgů. Každý pohyb skalpelu musí být dobře promyšlený, přičemž každý špatný pohyb může znamenat neštěstí. Tyto operace často trvají i několik hodin a neustálá soustředěnost dokáže unavit i toho nejzkušenějšího chirurga.

Výzkumný tým z univerzity v Americkém Utahu vyvíjí robota, který by měl tuto práci usnadnit a hlavně až několikanásobně urychlit. Podle CNN by tento robot dokázal zvládnout operaci mozku, která běžně trvá více než dvě hodiny, zaa dvě a půl minuty! Výzkum byl publikován v časopise Neurosurgical Focus, ve kterém se tým vědců vyjádřil, že tento robot bude příkladem toho, že i roboti dokážou zvládat složité operace. Prostřednictvím údajů získaných z tomografie pacienta je robot naváděn hlavně v citlivých místech mozku. Člověk, který současně kontroluje práci robota, dokáže na displeji vidět místa, jako jsou nervy a žíly, a navádět robota tak, aby se jim vyhnul.

„Dokážeme robota naprogramovat tak, aby dokázal bezpečně vrtat do lidské lebky, a to pouze prostřednictvím dat, které dostaneme z výsledků tomografie (CT sken) pacienta“,  řekl William Couldwell, neurochirurg a zároveň hlavní lídr výzkumného týmu.

zdroj foto: pixabay.com

Kromě toho, že by tito roboti ušetřili lékařům a jejich pacientům spoustu času, dokázali by ušetřit i nemalé množství financí. Zkrátila by se tak doba hospitalizace pacientů a snížily celkové náklady na každého pacienta. Automatizace v oblasti zdravotnictví tak přináší nové možnosti, jak poskytnout zdravotní péči většímu počtu lidí. To vše za kratší dobu a méně peněz.

Umíš si představit, že by roboti v budoucnu kompletně ovládli operační sály a lékaři by je jen z dálky kontrolovali?

zdroj: sciencealert.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]