Robert Vlach: Kniha Na volné noze odráží zkušenosti mnoha set freelancerů

/ 21. dubna 2017 / Business

zdroj: Zdroj: archív Roberta Vlacha

Je to pár dní, co vyšla teprve první publikace o podnikání na vlastních nohách v češtině. S jejím autorem Robertem Vlachem jsme si popovídali, co se čtenáři v knížce dozví, jak vznikl jeho projekt Na volné noze. Robert prozradil, proč tak často jezdí pracovat právě na Kanárské ostrovy, kde mimochodem vznikla i většina textů zmiňované knihy. Neformální tiskovka proběhne v úterý 25. 4. v Praze.

Roberte, prvně mi dovol ti pogratulovat k vydání tvé knihy Na volné noze. Přibliž našim čtenářům, co vše se v knize dozvědí. Ale také prozraď, co tě vlastně inspirovalo k napsání této knihy.

Moc děkuji. Kniha Na volné noze je mým pokusem shrnout vše podstatné pro dlouhodobě úspěšné podnikání nezávislých profesionálů. Má celých 760 stran a rozčlenil jsem ji do tří oddílů, které nazírají podnikání freelancerů různou optikou, přičemž nejvíc prostoru věnuji podnikatelskému know-how a tzv. pomalým strategiím úspěchu.

Jinak kniha je inspirována zkušenostmi jak mými, tak především mnoha set freelancerů, s nimiž jsem od konce devadesátých let do současnosti spolupracoval. Ač je to neuvěřitelné, skutečně je to 1. publikace pro freelancery v češtině.

 

Bylo náročné se donutit sednout a pouze jenom psát? Nebo už jsi měl nějakou dřívější podobnou zkušenost se psaním?

Seděl jsem nad textem s přestávkami rok a čtvrt, takže ano, občas to náročné bylo. Některé dny šlo psaní úplně samo, jiné dny bylo téměř nemožné udržet koncentraci na psaní a moje mysl bloudila všude, jen ne mezi řádky textu. Během uplynulé dekády jsem napsal desítky dlouhých článků, ale takto rozsáhlá kniha je prostě úplně jiný level, nedá se to srovnat.

Zajímavé je třeba to, že při psaní nezáleželo na tom, jak jsem se cítil ráno cestou do kavárny, kde jsem psal. Většinu knihy jsem napsal v kavárně Panaria v Las Palmas de Gran Canaria a chodil jsem téměř každý den za úsvitu kolem moře s hlavou plnou myšlenek. Někdy jsem se cítil skvěle, celý natěšený. Jindy jsem přemítal nad jinou prací a na psaní neměl náladu. Ale často se pak stalo, že jsem i tak napsal spoustu textu, s nímž jsem byl spokojen.

Obrovsky mi pomohla Pressfieldova kniha War of Art, která snad vyjde letos česky. Mimochodem, také u Melvilu. Pressfield obrazně řečeno říká, že není důležité, jak se člověk cítí. Důležité je, jestli má disciplínu a odvahu předsevzaté dílo dokončit. Měkké metody na mě moc nefungují. Ze zkušenosti vím, že důležitou práci je vždy třeba oddřít.

Setkání volnonožců na meetingu, foto: archív Roberta Vlacha

 

Ty jsi zakladatelem i stejnojmenného webového portálu Na volné noze, který popularizuje a sdružuje lidi podnikající na volné noze. Jak jsi dospěl k takovému nápadu a o čem vlastně web je?

Je to služba 100% dedikovaná podpoře českých nezávislých profesionálů. Pár let před tím, než jsem ji založil, jsem už pomáhal kolegům freelancerům, kteří začínali později než já. Projekt www.navolnenoze.cz byl vyústěním mé snahy tuto podporu rozšířit na větší okruh lidí.

Díky tomu jsem mohl mimo jiné proškolit mnoho set českých freelancerů a teď dokonce vydat knihu, která sumarizuje jejich zkušenosti. Věřím, že může oslovit další tisíce lidí, kteří se k nám možná časem také přidají. Je to velká a různorodá komunita a zdaleka ne všechny její členy znám osobně.

 

Sám jsi podnikatel na volné noze. Dokonce bych tě nazvala digitálním nomádem. Skutečně cestuješ a zároveň pracuješ? Co vše tě živí?

Má práce je prakticky nezávislá na místě výkonu, což mi dává obrovskou svobodu. Vedle projektu Na volné noze působím jako podnikatelský poradce a mám i další projekty či investice, které spravuji. Během roku běžně spolupracuji na klientských projektech, analyzuji předložené podnikatelské záměry nebo konzultuji problémy podnikatelů.

Ale fakticky mohu dělat jen to, co mě baví a jsem za to jsem nesmírně vděčný všem klientům, kteří mi svěřili svou důvěru.

 

Jsi vůbec k zastižení v České republice nebo většinu roku trávíš někde v zahraničí v teple? Vracíš se někam opakovaně?

Máme dvouletého syna, takže v cestování se poslední dobou omezujeme na Evropu a hodně času trávíme právě na Gran Canarii. Kanáry jsou totiž jediné místo v EU, kde je v zimě skutečně teplo. Teploty oscilují mezi 16 a 32 stupni, což je pro nás super.

Las Palmas je místo, kde se pravidelně setkávají digitální nomádi, foto: archív Roberta Vlacha

 

Máš hezký a pestrý život. Podnikáš, vydal si svou knihu apod. Je ještě nějaká další meta, kterou bys chtěl v životě pokořit?

Ó, těch je! Upřímně, v následujícím roce bych se chtěl nejvíce zaměřit na rozvoj webu www.navolnenoze.cz a nový projekt www.procesoid.com, který rozjíždíme s kolegy a chceme jej cílit primárně na globální trh.

 

Roberte, za celou redakci Startitup  ti děkuji ti za rozhovor a přeji celou řadu dalších cestovatelských i pracovních zážitků.

Já také moc děkuji za váš zájem a za rozhovor.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]