0

sdílení

Renata Pekařová: Já a šití jsme nerozluční parťáci, láska na celý život

/ 28. února 2017 / Business

zdroj: archív: Renata Pekařová

Propojit řemeslo s podnikáním na volné noze pomocí online marketingu? Tak přesně toto udělala maminka dvou dětí Renata Pekařová. Společně jsme si popovídali nejen o připravovaných kurzech šití, ale jak jsou už malé děti šikovné na šití. Jen jim dát příležitost a podporu. Pojďme se v dnešním rozhovoru podívat do království deček, pouzder i kabelek.

 

Renčo, skončila jsi mateřskou dovolenou a dala ses na vlastní podnikání. Co tě k tomu vedlo?

Po mateřské dovolené jsem zjistila, že díky péči o své dvě děti jsem nezaměstnatelná. Manželovo zaměstnání neumožňuje, aby se zapojil do starostí kolem dětí. Asi po dvou letech intenzivní snahy najít zaměstnání, po dobu, kdy byly děti ve školce, jsem se rozhodla začít podnikat. Když to shrnu, podnikat jsem začala, protože jsem díky svým dvěma dětem nenašla zaměstnání.

Co opravdu umím a navíc mě to velmi baví, je šití. Proto jsem podnikání založila na svých znalostech a zkušenostech ze světa šití. Mám internetový obchod s látkami a potřebami pro šití. Učím šití v kurzech a prostřednictvím elektronických knih. Dělím se o své zkušenosti na svém webu.

 

To zní krásně. Objevila se v tobě láska k šití už v dětství? Ráda jsi navrhovala oblečky na panenky? 

V dětství jsem zase až tak nešila. Byla jsem velmi aktivní dítě, které nikde neposedělo a u ničeho dlouho nevydrželo. Ale co moje paměť sahá, ve výběru povolání jsem měla vždy jasno. Chtěla jsem být švadlena. Sama se někdy divím, kde se ta jistota a touha po šití vlastně vzala. U nás v rodině nikdo nešil, jen tatínek si sem tam spravoval montérky.

V době, kdy jsem si měla vybrat  studium po ZŠ, jsem se bez zaváhání přihlásila na obor dámská krejčová. V té době ještě velmi žádaný obor. Dnes už bohužel, téměř zapomenutý. Od toho dne jsme já a šití nerozluční parťáci, prostě láska na celý život :).

Foto: archív Renata Pekařová

 

Ty ale jenom nešiješ. Jak jsi naznačila, tvé podnikání zahrnuje více činností. Nabízíš kurzy, píšeš e-booky. Prozraď našim čtenářům, jak se to všechno snoubí dohromady.

Určitě to zná každý, nápady přicházejí jeden po druhém. Podnikat jsem začala s internetovým obchodem s látkami. Tím jsem si také splnila dávný sen. Šít jsem vlastně nikdy nepřestala. Jen to, co jsem chtěla šít, se změnilo. Už dávno se nevěnuji šití dámských oděvů. Podlehla jsem lákavému mámení šití, které se hodí v běžném životě. Šití menších i větších šicích projektů jako jsou kabelky, peněženky, obaly a pouzdra, drobnosti do našich domovů, polštářků a dek. Obzvláště ráda šiji pro děti.

Jenže v začátcích jsem měla velké problémy zjistit, jak na to. Nedařilo se mi najít návody a postupy. Už z krejčoviny bohužel vím, že si švadleny své výrobní postupy střeží jako tajemství a nechtějí je prozradit dál. Toto jsem vlastně nikdy nepochopila.

Svou touhu po šití těchto věcí jsem nevzdala a hlavně díky internetu jsem se postupně hodně naučila. Rozhodla jsem se tedy zvolit opačnou metodu v mém podnikání. Všechno, co umím, s radostí předávám dál. Velmi mě baví a naplňuje učit ostatní šít. Mám radost, že toto řemeslo nezanikne.

 

Krásné. Rozumím tedy dobře, že jsi vklouzla do vod online marketingu? Měla jsi k marketingu, práci na počítači, grafickému návrhu webu blízko? Nebo ses vše učila sama za pochodu?

Online marketing je jedna z těch věcí, které ke mně přišly ve správném čase. Potřebovala jsem o sobě a o tom, co dělám, dát vědět světu.

Jako asi každý začínající podnikatel jsem řešila nedostatek financí. Nemohla jsem si dovolit zaplatit profesionály, kteří by vše vytvořili. Nezbývalo mi nic jiného, než se to naučit. Dnes se musím zasmát nad svými názory před dvěma roky. Byla jsem přesvědčená, že nejsem studijní typ. Když jsem začala podnikat, potřebovala jsem svůj e-shop a tím to začalo. Postupně jsem se nořila do informací a znalostí, které mi byly absolutně neznámé a cizí. Pustila jsem se do studia v online kurzu, který mi poskytl potřebné informace.

Nejvíce jsem překvapila sama sebe, protože dnes popravdě říkám miluji studium, baví mě možnosti internetu a online marketingu. Prahnu po nových informacích, které mě i mé podnikání posouvají dál. Mimochodem do školních lavic se po 20 letech na tři měsíce vracím. Navíc do těch, kde jsem se vyučila. Tentokrát potřebuji získat znalosti o fotografování.

 

Obdivuhodné, jak jsi to zvládala ještě při dětech. Ale zpět k šití. Jaké kurzy například pořádáš? Jsou zaměřené jenom pro ženy?

Kurzy nejsou zaměřeny jenom na ženy, ale zatím žádný muž nepřišel :). e-booky kupují i muži. Ale nevím, jestli pro sebe, nebo pro své drahé polovičky.

Zařadila jsem také kurzy šití pro děti. Moje kurzy jsou zaměřené na šití všeho, co můžeme potřebovat my všichni nebo naše rodina v běžném životě. Nejoblíbenější je šití polštářků, kabelek a peněženky. Na víkendových kurzech šijeme deku a něco menšího. Teď na jarních kurzech to bude textilní hračka – medvěd – včetně oblečení.

renata2Foto: archív Renata Pekařová

 

Měla jsi i kurz šití pro děti. Nevěřila bych, že i děti se nadchnou do takové činnosti. Šijí i ty tvoje?

Obě moje děti se narodily do domácnosti, jejíž neodmyslitelnou součástí šití je. Moje děti jsou prvními kritiky mých výrobků. Třeba když jsem ušila deku, syn se na ni podíval a řekl: „Mami, to quiltování se ti opravdu povedlo, moc se mi líbí, jak jsi vyřešila tu aplikaci. Ale to jméno bych dal spíš nahoru.“  :)

Děti se učí šití stejně dobře jako cokoliv jiného, pokud je to baví. Doporučuji pustit děti k šicímu stroji, jakmile projeví zájem. Třeba moje dcera šije od 6 let. První stehy dělala pod mým dozorem. Asi ani nemusím říkat, že je důležité popovídat si s nimi o bezpečnosti. Dále jsem už dala své dcerce při tvorbě volný průběh, stačila krabice se zbytky látek. V 9 letech dokáže ušít nákupní tašku nebo jednoduchý polštářek.

 

Co z dosud ušitého tě nejvíce těší, když si na věc vzpomeneš?

Největší radost mám z dětských dek s aplikací. V tomto šití se cítím nejlépe. Je to moje srdeční záležitost. Šiji deky dětem na míru. Motivy tvořím z aplikací podle toho, co má které dítě rádo. Zvířátka, kytičky, auta atd. Deky šiji v oblíbených barvách dítěte a většinou nese deka i jméno svého majitele.

Nevydržela bych ale šít pořád jen dětské deky. Musím si od nich odskočit k jinému šití.

renata3Foto: archív Renata Pekařová

 

Kromě kurzů se věnuješ i pravidelným příspěvkům na svůj blog a vydávání e-booků ze světa šití. Pochlub se některými knížkami.

Napsala jsem e-book Hravé šití polštářků. Jsem na něj velmi pyšná, švadlenky se díky němu naučí šít vlastní polštářky.

Další e-book Pokojíček šitý, vlastní jehlou a nití je, jak už název napovídá, plný návodů na šití do dětského pokojíčku. Návody samozřejmě poslouží k šití i do jiných místností.

V posledních týdnech jsem usilovně pracovala na dvou projektech a to na e-booku Deka z lásky, ve kterém jsem se konečně dostala k návodům na šití deky. Zpracovala jsem zde jeden postup šití na třech různých dekách. Tím chci ukázat možnosti a různorodost v šití dek. Druhým projektem je sedmidenní online kurz šití aplikace.

renata5Foto: archív Renaty Pekařové

 

Děláš si tedy veškeré grafické úpravy, korektury sama? Plánuješ vydat i některou z knih tištěně?

Návody na šití dělám celé sama. Začínám šitím a focením krok za krokem. Potom nastupuje práce na pc, kde vybírám fotky, upravuji je a přidávám k nim popis postupu šití.

Mám ráda kontakt s lidmi, mluvit mi nikdy nedělalo potíže. V začátcích podnikání jsem zjistila, že můj písemný projev je z hlediska korektury velmi slabý. Jsem dyslektik, ale to můj písemný projev neomlouvá.

Trápily mě kritické reakce. Postupně jsem se smířila se skutečností, že moje touha podělit se s ostatními o své znalosti je silnější než můj pravopis :). Kritiků ubylo a pozitivní ohlasy na mou práci jsou krásné a silné.

Ano, mým dalším snem je vydat tištěnou knihu. Materiál na knihu mám připravený. Vydání uvízlo na fotografiích, které nejsou v kvalitě pro tisk. Až tento problém vyřeším, vydání knihy nebude nic bránit.

 

Poslední otázka na tebe, Renčo. Podnikání máš hezky rozjeté. Jaké máš další ambice a kam se chceš posouvat? Klidně i mimo oblast šití.

Letos chci zrealizovat online kurz šití, který nosím v hlavě skoro dva roky. Čeká mě spoustu nového. Hlavně překonat svou komfortní zónu a stoupnout si před kameru. O technické stránce onlinu kurzu ani nemluvím.

Jinak snů a plánů mám asi na tři životy, určitě mezi ně patří podpora řemeslné výroby. Ráda bych hand made výrobcům ukázala cestu, jak o sobě a o tom, co dělají, dát vědět.

 

Jménem redakce startitup.cz ti děkuji za rozhovor a přeji spoustu spokojených zákazníků.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]