0

sdílení

Radim Malinowski nám představil EnLog, jeden z prvních projektů na Fundliftu

/ 29. června 2016 / Startupy

Enolog je český startup, který to má dobře našlápnuto. Byl jedním z prvních projektů na Fundliftu a za krátkou dobu se mu podařilo vysbírat požadovanou částku. Bude i tento projekt ve zlaté síni českých startupů? 

Ahoj Radime, na začátek nám představ ve zkratce váš projekt, čemu se věnujete v Enlogu?

Věnujeme se vyhledání možných úspor spojených s provozem osvětlení v budovách a využíváme k tomu systém pro monitorování pohybu, který sami vyvíjíme. V podstatě určujeme, jak moc koresponduje doba provozu osvětlení s dobou přítomnosti osob a na základě těchto dat vyčíslujeme v daném prostoru potenciál pro úspory.

 

Kolik dokáže vašim klientům ušetřit peněz? Jsou to až tak velká čísla?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Cílem EnLogu je stanovovat úspory s maximální možnou přesností a nic nezobecňovat. Například v průběhu měření v jednom skladu jsme narazili na skutečnost, že je sklad využit pouze po 18% času a bylo tak možné uspořit 100 000 Kč ročně.

enlog

Jak vás napadlo se vydat tímto směrem? Kde vznikl ten prvotní impuls?

První impulz vznikl v době, kdy jsem bydlel na vysokoškolských kolejích v Brně, kde jsem si všiml, že se svítí 24h denně na chodbách. Tušil jsem, že to není ničím opodstatněné, ale nevěděl jsem, jak moc se svítí zbytečně. V té době jsem si vybíral téma bakalářské práce, a tak jsem spojil příjemné s užitečným a  vytvořil jsem zařízení, které zaznamenávalo pohyb osob za účelem ověření, zda je nutné svítit 24 hodin denně. Výsledkem bylo, že se po 95% času svítilo zbytečně.

 

Pro koho je váš systém určen? Jsou to velké administrativní prostory, sklady apod., nebo to jsou i domácnosti?

Přesně tak, systém je směřován k zákazníkům, kteří spravují administrativní a průmyslové budovy. V domácnostech aplikace systému EnLog nemá zatím opodstatnění.

 

V jakých zemí momentálně působíte? Jsou to jen Čechy nebo je pro vás zajímavé i zahraničí?

Jsme nově vzniklý startup a zatím působíme pouze v České republice. Vizí do budoucna je však expanze minimálně v rámci Evropy.

Screen Shot 2016-06-27 at 14.25.12

Enlog patří mezi první projekty, které byly na Fundliftu. Dokonce se vám podařilo i za poměrně krátkou dobu vysbírat požadovanou sumu peněz. Co podle tebe stojí za tímto úspěchem?

Vzhledem k tomu, že jsme na začátku naší podnikatelské činnosti, tak si troufnu říct, že za úspěchem projektu stojí jeho myšlenka. Oblast energetických úspor je dnes v celé Evropě široce diskutovaným tématem a také ze strany EU se stupňuje tlak na efektivní zacházení s energií.

 

Jak máte v plánu využít vybrané finanční prostředky?

Část vybraných prostředků bude vynaložena na nákup hardwaru, který nám umožní poskytovat našim zákazníkům služby ve formě měření, vyhodnocení naměřených dat a návrhu následných optimalizací osvětlení. Druhá, podstatně větší část, bude využita k vývoji našeho systému do podoby produktu, který budeme moci prodávat firmám, které se zabývají rekonstrukcemi osvětlení nebo energetickým auditorům.

12189959_1497157347247424_8374656407820769572_n

Mít vlastní byznys je snem mnoho mladých lidí. Častokrát se stává, že projekt nevyjde. Kde si myslíš, že lidé dělají nejčastější chyby.

Na začátek je důležité položit si otázku, kdy projekt vyšel. Vyšel při první vyhrané startup soutěži, při získání první investice, při první proplacené faktuře nebo po prodeji firmy některé z korporací? Nám v EnLogu se podařilo některými z výše uvedených milníků projít, ale stále nemůžeme říct, že to vyšlo. Nejčastější chybou, kterou startupy dělají je neověření si toho, zda někdo o jejich inovativní službu či produkt stojí. Pak může, ale samozřejmě nemusí, snadno dojít k tomu, že se věnuje mnoho energie, času a peněz něčemu, co nikdo nechce. Chyby startupů jsou poměrně dobře známé (viz. google), ale přesto je obtížné se jim někdy vyhnout. Pokud se s nimi ale seznámíme, tak dosáhneme rozhodně větší pravděpodobnosti toho, že se jim vyhneme.

 

Co bys poradil začínajícím startupistům ohledneně crowdfundingu? Co jsou podle tebe jeho výhody a co je zase nevýhodou?

O crowdfundingu jsem samozřejmě slyšel již předtím, než jsem se ho sám zúčastnil. Problém, který jsem registroval jako tvůrce projektu typu B2B, spočíval v tom, že jsem neměl přispěvatelům co nabídnout. Když chce někdo např. vyrábět boty, tak může lidem, kteří jej podpoří nabídnout slevu na jejich koupi. Tuto možnost jsem vzhledem k typu projektu EnLog neměl. Pak za mnou přišli lidé z Fundliftu, představili mi jej a crowdfunding byl najednou reálnou možností, jak získat investici i pro EnLog. Hlavní výhodou, kterou jsem ve vystavení EnLogu na Fundliftu viděl, byla příležitost nechat si projekt zhodnotit mnoha lidmi a to nejen laiky, ale také profesionálními investory. Při crowdfundingu je samozřejmě možné, že se cílová částka vybere od mnoha menších investorů a projekt tak sice získá peníze, ale nezíská žádné cenné rady, které mu může poskytnout větší investor. To vidím jako možnou nevýhodu.

12798988_1528758160754009_8790457653014340576_n

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]