Psychologický efekt: Znáš frázi, kterou zastavíš pomluvy během několika vteřin?

vedelisteze.sk / 26. března 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: favim.com

Slyšel jsi o tom, že …? Víš, že …? Viděl jsi ho?

Máš známé, kteří nemluví o ničem jiném než o druhých? Znáš takové lidi a nelíbí se ti jejich chování? To, že zatěžují těmi řečmi tebe? Klepy se dají zastavit. A jde to zcela jednoduše. Něco bychom s tím dělat měli, nedávná studie totiž ukázala, že až 80% z konverzací je o intimním životě někoho jiného.

Proč lidé pomlouvají?

Podle psychologů je příčina pomluvy zcela zřejmá. Díky drbům prý navazujeme vztahy s jinými lidmi. Zřejmě díky podobným názorům … na toho nezúčastněného.

Společná nenávist a negativní názory prý vytvářejí mnohem silnější pouto než podobné záliby a zájmy. Někteří lidé se dokonce těší z toho, že mohou šířit nepěkné věci o jiných, těší se z jejich neúspěchu a neštěstí.

 

Processed with VSCO with m5 preset processed with VSCO with c1 presetfoto: napoleonfour.com

Jak to zastavit?

Vypadá to tak, že pomlouvá skoro každý. Někdo více, jiný méně. Pokud patříš do té druhé, nebo dokonce třetí skupiny, a klepy z duše nesnášíš, psychologové tvrdí, že ti stačí jednoduchá fráze, která pomluvy zastaví.

Zeptej se:

Proč mi to říkáš?“

Taková otázka vypadá velmi jednoduše, že? Ale je velmi funkční. Člověku, který k tobě přijde s pomluvou touto otázkou dáš najevo, že o takové informace nemáš zájem. Váš rozhovor se pak může začít ubírat jiným, konstruktivnějším směrem.

Nezapomínejme na to, že drby jsou jen drby. Nemusí být pravdivé. Než se do nich zapojíme, alespoň si ověřme, zda jde skutečně o pravdu. A zejména, nepokračujme v jejich šíření. Vždy se zkusme vžít do kůže toho druhého. A zejména mysleme na to, že každý jsme jiný. Každý máme jiné postoje, tedy i rozhodnutí v životě. Proto to, co se nám může zdát naprosto nesprávné a odsouzeníhodné, je pro někoho zcela běžné a normální.

 

zdroj: vedelisteze.sk

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]