0

sdílení

První lehké letadlo od Hondy už překonalo 2 rychlostní rekordy

Rudolf Nečas / 8. listopadu 2016 / Zajímavosti

Japonská společnost má se svým novým letadlem velké ambice.

 

Letadlo s názvem HondaJet poprvé dostalo povolení k letu 9. prosince 2015 a první dorazila ke svým majitelům před Štědrým dnem loňského roku. Honda své letadlo vychvalovala a tvrdila o něm, že je nejrychlejší ve své třídě. Ale nebyly to jen prázdné řeči, Honda je potvrdila překonáním dvou rychlostních rekordů na letových drahách ve Spojených státech.

poc-retired

HondaJet překonalo stávající rekord v letu mezi letišti Teterboro v New Jersey a Fort Lauderdale Executive Airport s dobou letu 2 hodiny a 51 minut. Také překonalo rekord mezi New Bedford Regional Airport v Bostonu a Palm Beach International Airport s dobou letu 2 hodiny a 58 minut.

Tak se pojďme podívat jak HondaJet vypadá:

formation

HondaJet dosáhlo během letu z New Jersey na Floridu maximální traťové rychlosti 770 kilometrů za hodinu v nadmořské výšce 13 kilometrů. Při letu mezi Bostonem a Palm Beach dosáhlo maximální traťové rychlosti 782 kilometrů za hodinu. Jeho motory jsou umístěny nad křídly, což snižuje hluk letadla.

Ve své třídě je nejúspornější, protože vyžaduje jen něco málo přes 600 litrů paliva na let dlouhý 600 námořních mil (1 111 km). Jiná letadla v této třídě na stejnou vzdálenost spotřebují 700 až 760 litrů. HondaJet také produkuje méně oxidu dusičitého než ostatní lehká business letadla.

pilot-seat

Kokpit byl navržen tak, aby pilotovi dopřál více prostoru a lepší výhled. Najdeš v něm dva dotykové displeje a tři 14 palcové displeje, které zobrazují navigaci, plánování letu a ovládání. V kokpitu může sedět jeden nebo dva piloti.

Kabina pohodlně pojme čtyři pasažéry s možností přidat bočně orientované páté sedadlo. Vzhledem k tomu, že jsou motory umístěny nad křídly, letadlo nabízí větší zavazadlový prostor, který má objem téměř 1900 litrů. Sedadla je možné posouvat po celé délce kabiny a zvětšit tak prostor pro nohy cestujících. K dispozici je také vlastní WC se splachovací toaletou a umyvadlem.

A cena za tuto hračku? Není to málo, přesněji téměř 4,4 milionu eur (skoro 119 milionů korun).

spacious-interior-360private-lavatoryhi_klee_mg_8563_a_cockpitupdate_a_806x536_mainroom-for-everyone
zdroj: businessinsider.com , zdroj fotografií: hondajet.com, zdroj titulní fotografie: honda.com.au
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]