0

sdílení

Programovací jazyky, o kterých by měl každý startupista alespoň tušit

Martin Halada / 19. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Pokrok nezastavíš. Na informačních technologiích závisí chod všech velkých firem. Dokonce se objevují názory, že neznalost programování se v budoucnu bude rovnat neschopnosti psát. 

 

Ať je to jakkoli, každý, kdo chce rozjíždět svůj vlastní byznys, by měl alespoň vědět, jak se pracuje s daty a jak vznikají webové stránky či programy. Existuje několik programovacích jazyků, které slouží jako štětec či dláto pro novodobé IT umělce. Zde je krátký přehled těch nejznámějších:

1. HTML

3543x2362
foto: naturalwayforhealth.com

HTML je tradiční dizajnovací jazyk, který umožňuje vytvářet jednoduché webové stránky. Tyto stránky však mají samy o sobě vzhled, který dnes už vůbec není vábný pro rozmazlené oko návštěvníka webu. Pomocí HTML může vývojář webu vložit prvky jako text, odkaz na jinou webovou stránku, obrázek, tabulku a podobně.

2. CSS

computer-geek
foto: nerdand.co

CSS je to, co dodává Html stránce šťávu! Právě CSS umožňuje jednoduché grafické „formátování“. Používá se, když chceš dát webstránce hezčí design, lépe pracovat s grafickou stránkou webu a vytvořit tak vizuální zážitek. CSS obsahuje množství příkazů, pomocí kterých webdevelopeři upravují barvu, šířku, uspořádání či vzor různých Html prvků.

3. Javascript

3498738259_0b1af9652b_b
foto: flickr.com

Často však při tvorbě webstránky pouze samotné HTML a CSS nestačí. Pomocí Javascriptu programátoři zajišťují „komunikaci“ mezi webstránkou a jejím uživatelem. Tento programovací jazyk má totiž příkazy, které vytvoří například vyskakovací okno, které nás nutí něco zadat nebo potvrdit (např. Odchod ze stránky) nebo které vytvoří efekt při přechodu myší nad konkrétním prvkem na stránce. Javascript ale dokáže i mnohem více. Dají se v něm tvořit animace či jednodušší hry.

4. SQL

stem4
foto: onlinecollege.org

Množství firem nebo webstránky jako například Facebook potřebují kromě toho, co vidíme, pracovat i s množstvím dalších informací, které jsou uloženy v databázích. Databáze si lze představit jako archy v Excelu. SQL umožňuje vybírat údaje z databáze, spojovat je, upravovat, přičemž zajišťuje rychlou práci s obrovským množstvím dat.

5. PHP

database-administration
foto: gldeducation.org

K tomu, abychom věděli různé údaje, které jsou uloženy v databázi webstránky (backend), zobrazit pro uživatele webstránky (frontend), potřebujeme zajistit komunikaci mezi těmito dvěma různými světy. Právě k tomu slouží PHP!

6. Java a C ++

mgstrader
foto: bikeforums.net

Tyto programovací jazyky slouží k objektově orientovanému programování a vytváření složitých kódů pro účely her, aplikaci či programů. Právě o programátory, kteří ovládají tyto programovací jazyky, je na trhu práce asi největší poptávka.

zdroj titulní fotografie: codeandpixelsacademy.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]