Proč zapomenout na Paretovo pravidlo 80/20 a nahradit ho „pravidlem 4 %“ ?

Henrieta Balázsová / 18. května 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: unsplash.com

O Paretovo pravidlu jsi slyšel už určitě hodně. Je však opravdu tak výhodné a jsou jeho účinky až tak zázračné? Níže ti přinášíme důvody, pro které bys měl jeho používání přehodnotit, minimálně alespoň v některých oblastech. Někteří lidé ho už totiž nahradili něčím jiným: pravidlem 4 %.

Podle Paretova pravidla ti k dosažení 80 % úspěchu stačí 20 % práce. Zbylým 80 % bys měl věnovat menší pozornost, v ideálním případě bys je měl delegovat na někoho jiného. Pravidlo 4 % je však ještě radikálnější.

Pravidlo 4 %

Pravidlo 4 % hovoří o tom, že z 20 % práce, kterou v rámci Paretova principu uděláš, ti skutečný zisk přinesou jen 4 %. Znamená to, že ze 100 % své práce bys měl být schopen delegovat až neuvěřitelných 96 % (!) činností.

Samozřejmě, prvním krokem je eliminovat věci, které bys dělat vůbec neměl. Jsou to věci, které nejsou pro tvou práci, pro tvůj další růst, ani pro tvůj zisk vůbec důležité. Možná je děláš ze zvyku, možná z dobré vůle, a možná jen proto, že je od tebe prostě někdo očekává – a to přesto, že jsou nedůležité. V první řadě ze svého života proto vyhoď všechny činnosti, které tam být bezpodmínečně nemusí.

Zdroj: pexels.com

Druhým krokem by mělo být to, že si na každých 30 minut nastavíš budík a napíšeš si, co jsi za uplynulých 30 minut udělal. Smysl této aktivity má být ten, že budeš mít přesný přehled o věcech, které v průběhu dne uděláš. Budeš si je moci velmi přehledně rozdělit do 3 následujících skupin:

  • odstranit
  • delegovat (například na kolegy, virtuální asistenty)
  • ponechat, protože patří do 4 % činností, která ti přinášejí přímý zisk

Nejdůležitějším krokem by však mělo být identifikovat přesně ta 4 % činností, která ti přinášejí zisk. Pokud se ti to podaří, můžeš se na ně zaměřit a svůj zisk ještě znásobit.

Myslíš si, že je tato metoda reálná? Možná se ti nepodaří veškeré své pracovní úsilí zredukovat na neuvěřitelná 4 %, ale určitě nad tím zkus alespoň popřemýšlet.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]