0

sdílení

Proč patří generace ve věku 18 – 35 let k těm nejvíce vystresovaným?

Henrieta Balázsová / 2. února 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Podle psychologů klade společnost největší nároky právě na lidi ve věku 18 – 35 let. Zjistilo se, že nejvíce stresujícími faktory jsou práce a peníze. Problémem je, že tyto problémy převyšují i ​​péči o vlastní zdraví a o své blízké.

 

Pokud patříš ke generaci ve věku 18 – 35 let, víš, co to s sebou přináší. Zvýšené nároky byly kladeny už na tvé vzdělání, jelikož střední škola dnes již nestačí. Následně sis musel najít skvěle placené zaměstnání, ideální rozjet nějaký vlastní byznys. Hned potom na tebe všichni začali tlačit s koupí vlastního bytu či domu. Nemluvě o tom, jakým obrovským problémem (pro ostatní) je, pokud jsi ještě svobodný a bezdětný. Roky být pod neustálým psychickým tlakem je však vyčerpávající. Z čeho všechna tato očekávání pramení?

Kariéra orientovaná na úspěch a na peníze je často poháněna strachem

Bojíme se toho, že nikdy nebudeme mít něčeho dostatek. Hladina stresu však neklesne ani tehdy, když nás v práci povýší, nebo začneme vydělávat více – právě naopak, ještě stoupne. Jakmile jsme se totiž posunuli výše, již hledíme na další, ještě vyšší příčky. Z dosaženého úspěchu se nedokážeme těšit, protože hned, jak přijde, máme před očima další mety a cíle.

Někdo moudrý jednou řekl, že pocitu, že máme dostatek peněz, nedosáhneme nikdy. Se zvýšenými příjmy totiž přirozeně rostou nejen výdaje, ale i naše požadavky. Když začneme vydělávat více, nestačí nám byt, chceme dům. Nestačí nám víkend na Šumavě, chceme týden u moře. Pokud příjmy opět stoupnou, dům můžeme vyměnit za ještě větší a týden u moře za dvoutýdenní exotickou dovolenou. Naše nároky se zvyšují spolu s rostoucími příjmy a jejich „upgrade“ může probíhat donekonečna, takže opravdu při jakémkoli příjmu bychom chtěli vydělávat více. Tato cesta tedy nemá cílovou stanici s názvem „Spokojenost“. Čím dříve si to uvědomíš, tím spíše s tím můžeš bojovat.

Zdroj: wixstatic.com

Uzavřený kruh PRÁCE – STRES – PENÍZE jako překážka stojící před zdravím

Samozřejmě, nemusí to tak být vždy. Avšak být v práci nebo ve škole + v práci více než 12 hodin denně tě obere nejen o čas, ale i o energii potřebnou na přípravu zdravé večeře či na cvičení. Pokud máš práci, kterou miluješ a děláš ji srdcem, jsi vítěz – v tom případě máš energie pravděpodobně dostatek i večer a čas si najdeš snadněji. Pokud jsi ale nucen dělat něco, co děláš opravdu jen kvůli poplatkům na školu nebo splátkám hypotéky, ocitl ses v začarovaném kruhu, ale najít z něj cestu ven není nemožné.

Boj s neoprávněnými výčitkami společnosti

Generace ve věku 18 – 35 let je také často odsuzována za odkládání manželství a rozhodnutí mít děti. Děláme to z mnoha důvodů, ale většina z nich si odsouzení opravdu nezaslouží. Mnoho žen je dnes mnohem samostatnějších a finančně nezávislejších než v minulosti. Muži jsou také rozvážnější a odpovědnější, nehrnou se do manželství už po několikaměsíční známosti. Je dokonce mnoho párů, které spolu žijí šťastně (a mnohdy i šťastněji), aniž by se vzali. Podobně je to s rozhodnutím mít dítě. Víš, jak těžko některým lidem vysvětlíš, že by ses nějaký čas ještě rád věnoval sobě a svým zálibám.

Zdroj: pexels.com

Jak se stresem vyplývajícím z těchto požadavků bojovat?

Jak sám vidíš, věcí, kterým musíš denně čelit, opravdu není málo. Jak bojovat s úzkostí a se stresem, který v tobě vyvolávají? Možností je několik. Především se snaž mít kolem sebe stejně smýšlející lidi, kteří tě vždy dokáží podržet a zvednout ti náladu. Ať už jde o rodinu nebo o přátele, kvalitní sociální síť je základem.

Porazit stres ti dále může pomoci:

Praktikování mindfulness. Naučí tě vnímat jen to důležité.

Trávení času v přírodě. Je to skvělá forma relaxu.

Sport. Najdi si druh cvičení, které tě bude opravdu bavit.

Čtení. Přivede tě na jiné myšlenky.

Dobrovolnictví. Dá ti pocit užitečnosti.

Jídlo. Jez zdravé jídlo, budeš se po něm cítit mnohem lépe.

Domácí mazlíček.  Spoj příjemné s užitečným a vezmi si nějakého z útulku.

Umění. Objev radost, kterou ti dokáže přinést.

Perfekcionismus. Nesnaž se být dokonalý. Buď tak dobrý, jak to jen dokážeš.

Zdroj:  iheartintelligence.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]