Proč by měl mít každý zaměstnanec neomezenou dovolenou

Simona Hanzelová / 19. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com/awesomenesstv.com

Společnost Netflix umožnila svým zaměstnancům vzít si tolik dovolené, kolik potřebují. Výsledek? Výkonnost zaměstnanců šla směrem nahoru.

Společnost Netflix vsadila na to, že důležitá je produktivita, nikoli počet hodin strávených v práci. Svým zaměstnancům proto již od roku 2004 neurčuje, kdy a jak často si mohou dát odpočinek od práce.

Zní to jako anarchie? Co tak se na to podívat z druhé stránky? Benefit v podobě neomezeného množství dovolené vyžaduje vyspělé, odpovědné zaměstnance, kteří vykonávají kvalitní práci.

Takový model, kdy se společnost soustřeďuje na maximální výkony svých zaměstnanců a ne na to, kolik času tráví v kanceláři, se společnosti osvědčil. Vždyť nakonec, od zavedení neomezené dovolené stoupla tržní kapitalizace Netflix na 51 miliard dolarů.

zdroj: pexels.com

Důvod, proč v Netflix takovou benevolentní politiku zavedli, byl jednoduchý. Nikdo nikdy zaměstnance nekontroloval, kolik strávili po pracovní době odepisováním na e-maily a prací z domu, tak proč by měl někdo kontrolovat, kolik času tráví zavření v kanceláři?

Časy, kdy bylo nutné pracovat v továrně od osmé do čtvrté jsou už dávno pryč. Zaměstnanci 21. století, kterým to povaha práce umožňuje, by měli pracovat tehdy, když je to opravdu potřeba, ať už se nacházejí kdekoli. Vždyť nakonec, žijeme v době, kdy jsou lidé povětšinou placeni za to, jakou práci odvedou, a ne za množství času, který v ní stráví. V Netflix tedy pochopili, že pokud chtějí mít šťastnější, kreativnější a produktivnější zaměstnance, musí jim dát větší svobodu.

zdroj: pexels.com

Politiku neomezené dovolené si však osvojilo pouze malé procento společností. Ty zbylé se brání argumentem, že zaměstnanci by takový benevolentní přístup zneužívali. Avšak společnosti jako Netflix, které takový systém vyzkoušely, mají zcela opačné zkušenosti. Zaměstnanci jsou šťastnější, více se jim daří a tím pádem se daří i společnosti. Svoboda také dává zaměstnancům pocit vlastní důležitosti a zodpovědnosti, což často končí tím, že se chovají jako majitelé firem, a nakonec si dovolenou nevezmou vůbec.

Zdá se, že nutit zaměstnance sedět v kanceláři a počítat jim „odpracované“ hodiny už v dnešní době nemá smysl. Šikovné společnosti by se proto měly v první řadě snažit o to, aby byli jejich zaměstnanci svobodnější, a tedy i kreativnější a produktivnější.

zdroj článku:  entrepreneur.com 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]