Proč jsou nejproduktivnější a nejúspěšnější lidé minimalisté?

Henrieta Balázsová / 21. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: flickr.com

V dnešní době je opravdu jednoduché nechat se stáhnout dolů nesmyslným rozhodováním o věcech, na kterých vlastně vůbec nezáleží. Mnohdy také ztrácíme čas přemýšlením nad věcmi, které jsou zcela povrchní. Inspiruj proto lidmi, kteří toho v životě dosáhli opravdu hodně, a to právě díky tomu, že k samotnému životu toho mnoho nepotřebují. Jsou totiž minimalisté.

Minimalismus redukuje „únavu z rozhodování“

Mark Zuckerberg, Richard Branson nebo legendární Steve Jobs. Jistě víš, co mají tito lidé společného. Všichni mají ve svém šatníku minimum věcí základních střihů a barev, téměř každý den pracovali na stejném místě a pestrostí nehýří ani jejich jídelníček.

Samozřejmě, nejde o to, že na by neměli čas nebo peníze na nákup těch nejextravagantnějších módních výstřelků a nejluxusnějších jídel. Jde o to, že to tak nechtějí.

Tím, že se zbavili každodenního rozhodování se o tom, co na sebe, odkud pracovat a co jíst, ušetřili obrovské množství energie, kterou mohli investovat do podstatně důležitějších věcí.

Možná ses už někdy setkal s touto fotkou, kterou Mark Zuckerberg zveřejnil na svém Facebooku:

Zdroj: facebook.com

Pro někoho nezdravá střídmost, pro jiného osvobozující životní styl. Samotný Mark Zuckerberg se ke svému minimalismu vyjádřil následovně:

„Chtěl jsem si vyčistit svůj život do té míry, abych denně musel dělat co nejméně rozhodnutí. Když vynakládám svou energii na přemýšlení o věcech, které vůbec nejsou důležité, mám pocit, že svou práci nedělám dobře.“

Mark se svou manželkou Chu také mnohokrát zdůrazňuje, jak důležité je ušetřit energii při rozhodování se o materiálních věcech a investovat ji tam, kde se stane opravdu užitečnou.

Staráním se o méně věcí toho dosáhneš více

Starat se méně o nedůležité věci ti přinese více svobody, energie a radosti ze života. Samozřejmě, neznamená to, že bys měl začít všechno zanedbávat. Cílem je najít zlatou střední cestu, která tě osvobodí, ale nebude tě omezovat a ve všem ti bude vyhovovat.

Jak říká Mark Manson, autor několika bestsellerů o minimalismu:

„Nestarat se neznamená být lhostejný. Znamená to cítit se dobře proto, že jste odlišní.“

Zkus tedy výrazně omezit čas, během kterého přemýšlíš nad nedůležitými věcmi jako co na sebe, co sníst, nebo co si o tobě myslí druzí lidé. Budeš příjemně překvapen, kolik energie ti najednou zůstane na věci, na kterých opravdu záleží.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]