Příruční zavazadlo je nejlepší volba na cestování – šetří peníze i bolesti

Hana Šormová / 16. června 2017 / Z Česka

zdroj: Zdroj: www.pixabay.com

Čas dovolených pomalu ale jistě nastal. Pokud se chystáš někam dál, než jenom k našim sousedům za hranice, pravděpodobně využiješ letecké přepravy. I když se dají sehnat levné letenky a nemyslíme teď pouze ty s chybovým tarifem, proč neušetřit ještě nějakou tu korunu navíc. Aspoň zbude více na zábavu přímo v dovolenkové destinaci. A jak na to? Například zahozením odbavovaného zavazadla a vyražením pouze s příručním, získáš mnohem více než několik ušetřených korunek.

Cestuj s příručním zavazadlem

Konečně odpadne zdlouhavé čekání na check-inu, pokud dané letiště ještě nevládne možností manuálního osobního odbavení u stojanů. Nervy, že zavazadlo nedoletí, jsou taky bezpředmětné. Své příruční si v letadle už ohlídáš sám. O nižší ceně letenky není potřeba ani mluvit.

Možná si taky pamatuješ, jak jsi se sám anebo i ve skupině narychlo přesouval po městě a v duchu proklínal těžké zavazadlo. Vzhledem ke hmotnostním limitům neodbavovaných zavazadel do letadla už si záda nezdemoluješ. Batoh s dobrým polstrováním zad se 7, maximálně 10, kilogramy se nepronese.

Někdo by mohl namítnout, že cestovat s příručním zavazadlem přináší i jednu podstatnou nevýhodu – méně si toho na dovolenou zabalí. Vzpomeň si na minulé dovolené a hlavně čas po návratu. Kolikrát jsi potom do pračky dával naprosto nenošené věci. Ono se to nezdá, ale člověku stačí vždycky o něco méně, než si původně naplánoval vzít.

Co si tedy zabalit:

  • elektroniku včetně všech nabíječek a adaptérů
  • léky – hlavně ty pravidelně užívané (na alergie, antikoncepce a další)
  • kosmetika – dej si pozor, ať žádná lahvička není větší jak 100 ml, celkový objem pak musí být pod jeden litr
  • oblečení – dvě kvalitní trika (například z merino vlákna), mikina, nepromokavá bunda, kalhoty, kraťasy, spodní prádlo, plavky, ručník

Zdá se ti to málo? Cestuješ-li do teplých krajin, nepotřebuješ ani tolik dlouhých rukávů. Navíc si můžeš vždy nějaké to triko koupit na místě, což je velice typické v Asii a dalších levných destinacích.

Foto: www.pixabay.com

Máš strach, že se hned vše zašpiní a na dlouhou cestu (několik týdnů) si nevystačíš s pár kusy spodního prádla? Neboj, vždycky můžeš přeprat. Často v samotných hostelech, ubytovnách nebo u hostitele (cestuješ-li přes couchsurfing). V nejhorším případě využiješ služeb veřejných prádelen. U nás sice nejsou tak populární, ale v zahraničí je často využívají i místní obyvatelé.

Pozor se zavazadlem u nízkonákladovek

Pokud poletíš se standardními leteckými společnostmi, zde se až tak na rozměry a hmotnost zavazadla nahoru do letadla nehraje. Ale v případě nízkonákladových společnosti (Ryanair, Wizzair, Vuelingo a další) už je situace odlišná. Za přesáhnutí limitů si zaplatíš. Samozřejmě záleží, jestli u přepážky zrovna kontrolují. Ale zbytečně neriskuj.

Hmotnosti i rozměry se pro jednotlivé společnosti liší, zkontroluj si je radši vždy na webu. Maximální váha zavazadla je od 5 kg (smartwings) po 10 kg (většina ostatních). Ale například EasyJet má neomezenou hmotnost. Rozměry se pohybují kolem 55 x 35 x 23 cm. Ryanair umožňuje si vzít dvě zavazadla nahoru, kdy to druhé je o něco menší – například dámská kabelka, nebo taška s laptopem.

Foto: www.pixabay.com

Vždycky je lepší mít batoh než kufr na kolečkách s tvrdou výztuží. Něco dáte na sebe, zbytek stlačíte do příslušné kontrolní krabice. S kufrem je to nemožné.

Závěrem pro tebe máme pár tipů na výběr batohu na cesty:

  • mít dva batohy v jednom – například přední kapsa je odepínací batoh na zip – využiješ na výlety
  • možnost umístění lahví z venku – pitný režim je důležitý a komu se chce láhev pořád vytahovat zevnitř batohu
  • další háčky a poutka na nezbytnosti – například na trekingové hole, malý plechový hrneček, boty nebo pláštěnku

Chceš cestovat s příručním, ale potřebuješ mít i spacák? Žádný problém, někteří cestovatelé doporučují si ho obalit kolem těla přes nástupem do letadla, a pak ho zase smotat. Prý to prochází.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]