Přestaň podléhat prokrastinaci. Zde je 5 způsobů, jak na to

Michaela Líšková / 10. května 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: napoleonfour.com/coffeentrees, via theadventurer

Čas od času prokrastinuje každý z nás, ale někteří to dělají častěji. Pro tyto prokrastinátory může být i ten nejmenší úkol problém. Je důležité si zapamatovat, že prokrastinace je věc psychiky a s pár jednoduchými triky ji můžeš zastavit i ty.

Prokrastinace je něco, co k nám přichází přirozeně. Určitě s tím máš zkušenost. Máš udělat něco, co ti přijde nudné, nezajímavé, na co potřebuješ spoustu času. Tvá přirozená reakce je přesunout tento úkol na později, aby ses mohl soustředit na věci, které ti přinášejí přímou radost a zábavu. Podle psychologů se až 20 % lidí identifikuje jako chroničtí prokrastinátoři. Chronická prokrastinace neznamená, že prokrastinuješ pouze v jedné specifické oblasti – je to součást tvého životního stylu, a to může být únavné a nebezpečné. Pokud by ses ještě neklasifikoval jako chronický prokrastinátor, stále je zde šance, že prokrastinuješ alespoň na určité úrovni. Pokud s tím chceš něco dělat a začít se soustředit na věci, které musíš zvládnout, začni jednat.

Procrastination-Doodle

foto: jmlalonde.com

Zde je 5 triků, které ti v tom mohou pomoci.

  1. Rozplánuj si den na 15minutové úseky.

Multitasking je jednou z nejjednodušších cest k prokrastinaci, protože ti dovoluje oddálit ty méně zábavné úkoly. Nejlepší způsob, jak tomu zabránit a zvýšit svou produktivitu, je používání časového plánu. Tento koncept je podobný tomu, jako když si na papír napíšeš rozpočet, ale v tomto případě se soustředíš na to, jak strávit svůj čas.

Začni tím, že si naplánuješ svůj den a zahrneš vše, co chceš v daný den udělat. Dále tyto úkoly rozděl na 15minutové časové úseky, což ti pomůže stanovit si realističtější termíny a nebudeš zbytečně ztrácet čas.

Tato technika záměrné práce v sériích je také známá jako Pomodoro technika. Co ti může také pomoci jsou appky jako TimeDoctorRescueTime.

  1. Naplánuj si S.M.A.R.T. cíle

Říká se, že cíl bez plánu je pouze přání. Pokud máš konkrétní úkoly, které je třeba stihnout do stanoveného termínu, šance, že tyto úkoly oddálíš, se snižují. S.M.A.R.T. cíle jsou nepřítelem prokrastinace. Abys věděl, co to vůbec znamená, cíle, které si stanovíš, musí být konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově ohraničené.

Pokud chceš porazit prokrastinaci a dosáhnout svých cílů, zadávej si dobře definované úlohy. Můžeš použít appky jako Nozbe nebo Strides.

28-082422-researchers_settle_on_the_fastest_and_most_efficient_workout

foto: askmen.com

  1. Použij metodu George Washingtona

Znáš metodu G. Washingtona? Tato metoda obsahuje výběr libovolného bodu tvého dne a jeho označení jako poledne, čili tvá top priorita. Odtud se budeš posouvat v segmentech se zaměřením na konkrétní hodinu, ve které se právě nacházíš. Každá hodina bude tvé poledne. Je to zkrátka jiný způsob, jak si zorganizovat čas, ale stále efektivní.

  1. Odstraň ze svého pracovního místa to, co tě rozptyluje

Každý chce mít zábavný a cool office, ale přeplněné pracovní stoly bohužel nabízejí mnoho prostoru na tvé rozptýlení. Pokud to tedy s poražením prokrastinace myslíš vážně, musíš si vytvořit prostředí bez rušivých elementů. Pár nápadů zahrnuje následující:

  • Umísti si monitor počítače pryč od okna. Tento drobný trik ti zabrání rozptylovat se nad tím, co se děje venku.
  • Odstraň ze svého pracovního stolu drobnosti. Zatímco skákající hlavy, stresové kuličky a podobné „vychytávky“ mohou vypadat super, jejich šarm funguje i na tebe a zaměřují tvou pozornost nechtěným směrem.
  • Odinstaluj z počítače aplikace, které tě rozptylují a odstraň všechny záložky, které nemají nic společného s podnikáním. Je sice úžasné, kolik času dokážeš v práci zabít tím, že klikáš na různé stránky, ale práci to za tebe neprovede.
  1. Najdi si zodpovědné partnery

Když podnikáš, ne vždy máš šéfa nebo manažera, kteří ti budou zezadu dýchat na krk a dohlížet na to, že si svou práci děláš poctivě. I když je jistě radost být sám sobě pánem, má to i svou zápornou stránku – když nemáš nadřízené, nemáš nikoho, kdo by tě koordinoval a naváděl správným směrem a začneš prokrastinovat.

Naštěstí i na toto je zde to správné řešení. Pokud pracuješ z domu, řekni manželce, ať tě denně kontroluje. Pokud máš blízkého přítele nebo kolegu, se kterým pracuješ ve stejném odvětví, můžete si denně volat a sdílet svůj progres.

elitedaily-Studio-Firma-job

foto: elite daily

Prokrastinace není něco, co si můžeš dovolit brát na lehkou váhu. Přestože se vždy všichni pobavíme, když sedíme venku na pivu a vínku, ve skutečném životě, kde se točí peníze a každá koruna znamená krok blíže ke tvé vysněné jachtě, je prokrastinace nežádoucím jevem. Samozřejmě, že si chceme všichni občas odpočinout a nic nedělat. Ale účty nám to nezaplatí a výkonnost nám to také nezvýší. Takže už nepromarni ani chvíli času a jdi se rychle zbavit všeho, co tě při práci okrádá o čas.

zdroj:  entrepreneur.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]