0

sdílení

Přestal jsem pomáhat lidem a ty bys měl také

Šimon Hale / 28. listopadu 2016 / Tools a Produktivita

Vždycky jsem chtěl pomáhat lidem, ale časem jsem si uvědomil, že tudy cesta nevede.Nemůžeš pomoci všem a už vůbec ne těm, kteří si tvé pomoci neváží.

Moje máma mě vždycky učila, abych nikdy neradil nebo nepomáhal někomu, pokud mě o to nepožádá. Vždycky jsem si myslel, že možná byla jen příliš odměřená. Ale čím jsem starší, tím víc si uvědomuji, že měla pravdu. Moje máma je jednou z nejlaskavější lidí, které znám.

Zakladatelé startupů mě často žádají o radu. Vím, že se startupy je hodně práce. Nicméně, přestal jsem už sdílet své znalosti zdarma. Dříve mě totiž lidé neustále zvali ven na kafe jen proto, abych jim poradil. Ale pochopil jsem, že je nepřípustné, aby lidé zneužívali mé odborné znalosti zdarma, a to zejména v případě, že se ani neobtěžují zaplatit za mou kávu. Je to nepřijatelné.

cpw7gjzdroj: cdn.wallpapersafari.com

Lidé mnohdy prostě nechápou, že i já potřebuji peníze, abych uživil svoji rodinu. Neuvědomují si, že mám například deadline v práci. A už vůbec je nenapadne, že kvůli tomu, abych jim pomohl, musel bych pracovat až do dvou ráno následujícího dne. Pokud si opravdu myslí, že můj čas nic nestojí , pak na ně nemám čas!

Takže ti dám jednu radu – pokud se lidé o tebe nezajímají, nepomáhej jim. Nezaslouží si tvou pomoc. Protože lidé se tě vždy budou snažit využít – tedy, pokud jim to dovolíš. A ty nemáš k dispozici tolik času, abys dokázal pomoci všem. Pomoz tedy pouze těm, kteří si to opravdu zaslouží. Nicméně pamatuj na toto – předtím, než pomůžeš druhým, musíš pomoci nejdříve sám sobě!

friends-indie-people-photography-favim-com-3872635zdroj: s5.favim.com

Mojí největší slabostí je, že rád pomáhám lidem. A pomáhám lidem bez ohledu na to, jestli mě o to požádali, nebo ne. Ale takový způsob myšlení ti někdy může uškodit. Když někomu nabídnu svou pomoc, většinou chci opravdu pomoci. No, stává se mi ale i, že někomu řeknu to, co zrovna nechce slyšet, a skončí to tak, že mě daná osoba za můj názor či radu v konečném důsledku začne nenávidět. Ano, velmi často lidé mou pomoc neakceptují. Mou radou proto je, abys nepomáhal lidem, kteří tvou pomoc nedokáží ocenit.

download-hipster-wallpaper-high-resolution-620x388zdroj: pixelstalk.net

Před pár lety, když moji rodiče odešli do zahraničí, požádali mě, abych se jim postaral o dům. Souhlasil jsem, i když jsem vůbec netušil, jak často je třeba zalévat květiny. Dopadlo to tak, že některé květiny byly zalité až příliš, zatímco jiným chyběla voda. Takženež se moji rodiče vrátili, všechny pokojové rostliny zahynuly. Pokud by mě ale nepoprosili o pomoc, pravděpodobně by se o domácnost staral někdo jiný – někdo, kdo je v tom dobrý a květiny mých rodičů by stále byly naživu. Od té doby mi moji rodiče už nedovolili, abych se jejich rostlin dotkl. Takže pokud nemáš dovednosti nebo čas na to, abys někomu opravdu pomohl, spíše mu uškodíš než pomůžeš.

Nabídnout pomoc, když si nejsi jistý, že to zvládneš, tedy není dobré rozhodnutí. Může to znít zvláštně, ale tvá laskavost může lidem někdy i ublížit. A jedním z nejjednodušších způsobů, jak si s někým zničit vztah, je nabídnout mu pomoc, kterou nedokážeš uskutečnit.

zdroj článku:  brightside.me  zdroj titulní fotografie: wallpaperscraft.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]